INSPECTOR PROTECŢIE CIVILĂ CENTRUL TEHNIC TITU

RENAULT TECHNOLOGIE ROUMANIE

Job expirat

RESPONSABILITATI

1.Întocmeşte planul de organizare a protecţiei civile.
2.Elaborează instrucţiuni de lucru specifice şi proceduri.
3.Planifică şi desfăşoară, controale de verificare a modulului de aplicare a prevederilor legale specifice protecţiei civile şi stabileşte măsurile necesare pentru creşterea nivelului de securitate a personalului şi bunurilor.
4.Realizează controlul privind pregătirea şi instruirea specifică a personalului, a modului de asimilare de către aceştia a regulilor şi măsurilor specifice, precum şi a comportamentului pe timpul manifestării unei situaţii de urgenţă.
5.Verifică respectarea actelor normative şi reglementărilor privind protecţia civilă la proiectarea, executarea şi exploatarea construcţiilor şi instalaţiilor.
6.Identifică şi gestionează tipurile de riscuri generatoare de dezastre naturale şi tehnologice - întocmeşte planul de analiză şi acoperire a riscurilor.
7.Informează şi instruieşte personalul cu privire la pericolele la care este expus, măsurile de autoprotecţie ce trebuie îndeplinite, mijloacele de protecţie puse la dispoziţie, obligaţiile ce ii revin şi modul de acţiune pe timpul situaţiei de urgenta.
8.Elaborează planurile de mentenanţă a echipamentelor şi instalaţiilor de protecţie la incendiu.
9.Aplică normele interne Grupului RENAULT, specifice situaţiilor de urgenţă.
10.Organizează şi conduce nemijlocit instruirea de specialitate a echipelor de intervenţie.
11.Organizează intervenţia formaţiilor pentru înlăturarea efectelor negative ale dezastrelor.
12.Participă la convocări de instruire, schimburi de experienţă şi concursuri organizate de ISUJ.

CERINTE

General:
• Responsabilitate, seriozitate.
• Conştiinciozitate.
• Spirit de echipă.
• Să nu aibă antecedente penale sau să fie în curs de urmărire penală ori de judecată pentru săvârşirea de infracţiuni.

Specific:
• Capacitate de acţiune în condiţii de stres.
• Fermitate.
• Spirit de observaţie.
• Iniţiativă.

Obligatoriu :
• Să fie cetăţean român şi să aibă cel puţin 18 ani.
• Să fie atestat profesional în meseria de „Inspector protecţie civilă”.
• Experienţă în domeniu cel puţin 1 an.

Avantaje :
• Provenienţa din structuri specializate private sau de stat (M.A.I.).
• Cunoaşterea limbii franceze.
• Posesor permis de conducere auto categoria B.

Renault Technologie Roumanie este noul centru de dezvoltare si cercetare in domeniul ingineriei Renault. Prezent in 118 tari si reprezentand prima marca europeana, Renault este astazi al patrulea constructor mondial prin alianta cu Nissan.
Viitorilor angajati le oferim oportunitatea de a evolua profesional, de a se forma pe parcursul carierei si de a lucra intr-o companie cu un mediu de lucru placut.