Inspector de Sanatate si Securitate in Munca

Telekom Romania Mobile Communications S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOP: Coordoneaza la nivelul ariei de responsabilitate activitatile legate de sanatate si securitate in munca, in concordanta cu prevederile legale nationale in vigoare aplicabile, cerintele de business si politica de mediu, sanatate si securitate ocupationala, in vederea asigurarii respectarii cerintelor legale, prevenirii accidentelor de munca si imbolnavirilor profesionale.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:
- Cunoaste, respecta si aplica prevederile legale nationale in vigoare aplicabile, politicile si procedurile interne privind sanatatea si securitatea in munca, in vederea asigurarii respectarii cerintelor legale, prevenirii accidentelor de munca si imbolnavirilor profesionale;
- Participa la evaluarea si masurarea riscurilor de accidentare si imbolnavire profesionala la nivelul Telekom Romania Mobile Communications SA, propune si implementeaza masurile privind securitatea muncii si sanatatea ocupationala;
- Consiliaza si asigura informatiile necesare tuturor salariatilor companiei cu functii de conducere sau de executie in ceea ce priveste legislatia si politicile referitoare la securitatea si sanatatea in munca;
- La nivelul ariei de responsabilitate asigura intreaga interfata cu autoritatile locale abilitate si participa la controalele efectuate de acestea;
- Planifica, programeaza si coordoneaza programele de instruire in domeniul securitatii si sanatatii in munca;
- Examineaza, testeaza si verifica angajatii in ceea ce priveste cunostintele de profil insusite;
- Pregateste si organizeaza informarea in domeniu, la locurile de munca;
- Monitorizeaza utilizarea echipamentului individual si colectiv de protectie;
- Indruma si coordoneaza investigarea accidentelor de munca si orice alte evenimente privind zona de securitate si sanatate in munca;
- Face recomandari referitoare la obtinerea aprobarilor legale necesare pentru securitatea muncii.

Sarcini specifice:
- Raspunde de implementarea cerintelor specifice securitatii si sanatatii in munca la nivelul ariei de responsabilitate, urmareste si verifica modul in care acestea sunt aplicate de catre angajati;
- Efectueaza inspectii de sanatate si securitate in munca la locurile de munca din aria de responsabilitate, intocmeste procese verbale si rapoarte si le transmite structurilor implicate, dupa aprobarea sefului de departament;
- Ofera consultanta si recomandari privind implementarea legislatiei referitoare la sanatate si securitate la locul de munca;
- Propune sanctiuni sau stimulente economice pentru modul in care se respecta cerintele si se realizeaza programul de masuri de sanatate si securitate in munca, in organizarea si desfasurarea proceselor de munca la nivelul ariei de responsabilitate;
- Supravegheaza starea de sanatate a angajatilor, in conformitate cu cerintele legale precum si modul in care riscurile ocupationale au impact asupra starii de sanatate a angajatilor. Se asigura ca personalul din aria de responsabilitate efectueaza controlul medical periodic, ca detine fisele de aptitudine si colaboreaza cu serviciile externe de medicina muncii pentru planificarea si realizarea controalelor medicale;
- Cunoaste si respecta legislatia privind prelucrarea datelor cu caracter personal si protectia vietii private in sectorul comunicatiilor electronice;
- Verifica fisele de instruire individuala in domeniul sanatate si securitate in munca pentru salariati, la nivelul ariei de responsabilitate;
- Participa la elaborarea tematicilor de instruire, urmareste aplicarea programelor de instruire si participa la verificarea grilelor de testare a cunostintelor asimilate in procesul de instruire;
- Efectueaza instruirile introductiv-generale la angajare, precum si instruirile colective pentru vizitatori, contractanti;

CERINTE

Studii:
- Studii în învăţământul liceal filiera teoretică în profil real sau filiera tehnologică în profil tehnic / Studiile universitare reprezinta un avantaj.
- Curs în domeniul securităţii şi sănătăţii în muncă, cu o durată de cel puţin 80 de ore, atestat prin diploma de studii şi certificatul de absolvire a cursului
- Curs postuniversitar de evaluare a a riscurilor cu o durata de cel putin 180 de ore

Experienţă în muncă:
- Minim 3 ani in domeniu cu atributii similare.

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
- Cunostinte PC - Ms Office
- Abilitati de planificare – organizare – coordonare;
- Abilitati de comunicare si relationare;
- Capacitate de analiza si sinteza;
- Atentie la detalii;
- Orientare catre client, spirit de echipa;
- Cunosterea limbii engleza - este considerata un avantaj;
- Permis de conducere – categoria B.

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.