Inginer Telefonie si Servicii ISP

UPC Romania S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Intervine si rezolva orice problema aparuta in functionarea echipamentelor centrale de telefonie si servere administrate
Preia si trateaza problemele din sistemul de ticketing, telefonic sau prin mail, privitor la evenimentele aparute pe servicii conform cu SLA-urile interne stabilite
Escaleaza si pastreaza o legatura permanenta cu NOC ECC (European Competence Center) pentru problemele ce nu pot fi rezolvate local (conform cu procedurile in vigoare)
Asigura suport tehnic de nivel superior echipelor tehnice locale pentru remediarea problemelor aparute pe serviciile de telefonie
Notifica Managementul Corpului Tehnic de incidentele majore aparute si evolutia lor
Escaleaza si pastreaza un contact permanent cu partenerii de peering telefonie
Configureaza, reinnoieste si asigura salvarea configuratiei echipamentlor centrale de telefonie precum si a serverelor administrate
Implementeaza modificari de topologie si solutii furnizate de centrele de dezvoltare UPC Corporate si departamentul de dezvoltare telefonie a UPC Romania, la cererea explicita a acestora sau modificari impuse de dezvoltarea retelei
Face recomandari catre Managementul Corpului Tehnic cu privire la dezvoltarea aplicatiilor, acolo unde este necesar, pentru a creste disponibilitatea serviciilor
Respecta si aplica permanent procedurile interne UPC privitoare la modificari de configuratie a echipamentelor administrate

CERINTE

Cunostinte avansate privind protocoalele de semnalizare uitlizate in telecomunicatii SS7 , ISDN
Cunostinte de analiza si interpretare a trace-urilor SS7
Experienta relevanta in configurarea trunk-urilor SIP, ISDN, H323
Experienta de minim 1 an in activitatea de suport, implementare, intretinere si monitorizare servicii telefonie si servere
Foarte bune aptitudini in diagnosticarea si depanarea problemelor aparute pe echipamente
Certificat CCVP sau experienta echivalenta
Experienta de lucru cu soft switch (Asterisk sau altele echivalente)
Cunostinte operare si intretinere servere unix/linux
Experienta in configurare si intretinere a serverlor de Apache/MySQL/Php , mail servers
Cunoasterea si interpretarea a unui limbaj de scripting/programare utilizat in mod frecvent pe serverele linux
Prezinta avantaj lucrul cu platforme integrate de webhosting
Studii superioare finalizate intr-unul din domeniile tehnic, IT, telecomunicatii
Foarte bune cunostinte de limba engleza
Capacitate de rezolvare a problemelor, de planificare si organizare a activitatii, de a lucra in echipa
Foarte bune abilitati de lucru cu calculatorul: Word, Excel, PowerPoint.

UPC este una dintre cele mai dinamice companii multinationale din industria de comunicatii prin cablu din Romania. UPC face parte din Liberty Global, Inc. (LGI), unul dintre liderii mondiali in furnizarea de servicii de televiziune, voce si date, cu operatiuni in 16 tari, 10 dintre acestea din Europa. Prezenta in Romania inca din 1992, UPC este pregatita sa ofere servicii moderne in banda larga la nivel national: televiziune analogica si digitala, internet de mare viteza, servicii competitive de telefonie digitala.