Inginer Expert 1 - Compartiment IP Core Backbone

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Configurarea soluţiilor complexe.
• Diagnosticarea şi remedierea incidentelor de reţea la nivel naţional.
• Diagnosticarea si remedierea incidentelor apărute în furnizarea serviciilor la nivel naţional.
• Participă la implementarea noilor proiecte.
• Participă la designul infrastructurii şi a serviciilor.
• Elaborează materiale sub formă de instrucţiuni şi proceduri de operare.
• Deschide tichete la furnizori şi în paralel face analiza internă propunând soluţii pentru incidentele majore, critice şi catastrofice.
• Asigură suport pentru inginerii Centrului Naţional de Operare pe arii de responsabilitate.
• Propune, dezvoltă şi implementează soluţii care eficientizează activitatea operaţională.
• Analizează soluţiile primite şi propune, dacă este cazul, corecţii sau alternative.
• Efectuează periodic verificări şi auditări pentru a asigura integritatea datelor şi respectarea standardelor de calitate.

CERINTE

• Studii superioare de profil (Electronica si telecomunicatii, Automatica, Calculatoare, Cibernetica, Informatica)
• Cunostiinte teoretice nivel CCNP (certificarea CCNP sau CCIP, constituie un avantaj);
• Constituie un avantaj participarea la implementarea unui proiect complex de reţea sau de management (schimbarea de arhitectură, upgrade de reţea, implementarea de mecanisme noi cu impact de creştere a eficienţei în activitatea operaţională).
• Rezultate în implementarea proiectelor complexe.
• Minim un an de activitate operaţională în reţele complexe.
• Aptitudini analitice şi de sinteză.
• Rapiditate şi acurateţe în decizii.
• Rezistenţă la stres.
• Capacitate de lucru în echipă, abilităţi de comunicare.
• Atitudine proactivă şi iniţiativă.
• Cunoştinţe de limba engleză.
• Cunoştinţe tehnice de specialitate referitoare la următoarele protocoale, tehnologii, familii de echipamente (experienţa constituie un avantaj):
- STP (MST/RSTP/PVST, etc);
- RIP/OSPF/ISIS/EIGRP,ODR, BGP, MPLS/LDP, AtoM, MPLS VPN/VPDN.MVPN, TE/ TE Frr;
- Multicast (IGMP, IGMP Snooping, PIM, BSR/AutoRP);
- QOS (SRR/WRR, PQ, LLQ, CBWFQ, RED/WRED);
- NAT, DHCP, HSRP/VRRP/GLBP;
- Cisco 37xx, 7206VXR, 76xx, GSR, CRS, ASR.

BENEFICII OFERITE

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...