Inginer - Compartiment IP Core Backbone

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

Diagnosticarea şi remedierea incidentelor de reţea la nivel naţional.
Diagnosticarea şi remedierea incidentelor apărute în furnizarea serviciilor la nivel naţional.
Elaborează materiale sub formă de instrucţiuni şi proceduri de operare.
Deschide tichete la furnizori.
Asigură suport pentru inginerii Centrului Naţional de Operare pe arii de responsabilitate.
Configurează echipamentele din cadrul reţelei MPLS în vederea furnizării serviciilor de date pentru clienţi.
Efectuează periodic verificări şi auditări pentru a asigura integritatea datelor şi respectarea standardelor de calitate.

CERINTE

Diplomă în domeniul ingineriei sau al calculatoarelor (Telecomunicaţii, Automatică, Electronică, Cibernetică).
Cel puţin:

- certificare recunoscută internaţional (De ex.: Cisco, Microsoft, Oracle, etc.) sau

- participare la definirea, dezvoltarea şi implementarea unei aplicaţii aceptată în producţie sau

- participare operaţională la design-ul şi implementarea unui proiect complex de reţea sau de management (Schimbarea de arhitectură la nivel naţional, upgrade de reţea, implementarea de mecanisme noi cu impact de creştere a eficienţei în activitarea operaţională).

Minim un an de activitate operaţională în reţele complexe.
Cunoştinţe avansate de limba engleză.
Aptitudini analitice şi de sinteză.
Rezistenţă la stres.
Capacitate de lucru în echipă, abilitati de comunicare.
Atitudine proactivă şi iniţiative.
Certificările CCNA/CCNP/CCIP constituie un avantaj.

Numai candidaţii selectaţi vor fi contactaţi.

BENEFICII OFERITE

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...