Director Vanzari - Zona Moldova

Talent Stream

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivul postului:
• Cresterea portofoliului de clienti prin identificarea si atragerea de noi clienti din zona geografica a Moldovei, pe segmentul de produse promovate specifice domeniului – pesticide, fertilizatori, hibrizi porumb

Responsabilitati:
• Asigura relatia comerciala dintre firma si clientii din departamentul Agro si zona geografica arondata estului tarii;
• Respecta Planul de Vanzari si Marketing pentru zona sa de vanzari, aferent segmentului de produse promovate;
• Urmareste calendarul targurilor si expozitiilor specializate si propune superiorului ierarhic vizitarea sau dupa caz participarea la aceste manifestari;
• Urmareste impactul mediatic al publicatiilor de specialitate in randul consumatorilor (producatori si distribuitori) si propune dupa caz publicarea de casete publicitare;
• Studiaza avantajele competitive ale concurentei si propune superiorului ierarhic modalitati de castigare a cotei de piata;
• Monitorizeaza permanent gradul de satisfactie al clientilor fata de calitatea marfurilor si a serviciilor companiei si propune superiorului ierarhic masuri de fidelizare a clientilor;
• Prezinta superiorului ierarhic - rapoarte periodice de activitate;
• Verifica periodic stocurile de marfa in depozit si se asigura de: integritatea ambalajelor, prezenta etichetelor, termenul de valabilitate al produselor ce urmeaza a fi livrate clientilor;
• Efectueza o minutioasa verificare a solvabilitatii clientilor noi;
• Furnizeaza periodic superiorului ierarhic informatii relevante referitoare la clientii si firmele concurente din zona si segmentul sau de activitate si ofera date pentru realizarea studiilor de piata;
• Prezinta oferta de produse pe segmentul sau de activitate, identifica nevoile clientilor si oportunitatile de vanzare, acorda suport tehnic si consultanta pentru produsele nou promovate si pentru utilizarea in noi aplicatii a produselor existente;
• Informeaza clientii despre modificarile de pret aparute si despre noile produse promovate;
• Transmite superiorului ierarhic informatii despre produsele concurentei (ponderea fata de produsele firmei, preturi, cantitati cumparate de clienti, calitate, etc);
• Raspunde de reducerea termenului de incasare a facturilor de valoare mica si se asigura ca marfa livrata este insotita de instrumente de plata (CEC, BO) emise de catre client;
• Isi imbunatateste permanent abilitatile de vanzare si cunostintele despre produsele promovate;
• Raspunde pentru realizarea: volumului de marfa vanduta si incasata; vanzarea intregii game sortimentale pe segmentul de produse promovate; acoperirea sistematica a zonei, conform planului saptamanal de vizite, in vederea cresterii continue a numarului de clienti, perpetuarii si dezvoltarii relatiilor cu clientii deja existenti; obtinerea unei pozitii dominante a produselor firmei, vis-à-vis de produsele concurente si stimularea atentiei consumatorilor asupra acestor produse.

CERINTE

Cerinte:

• Studii superioare de specialitate;
• Cunostinte de limba engleza la nivel avansat si PC;
• Experienta relevanta intr-o pozitie similara 3-5 ani;
• Seriozitate, flexibilitate, sociabilitate, simt analitic, spirit de echipa, initiativa;
• Permis de conducere cat.B.

DESCRIEREA FIRMEI

Companie de recrutare