Infrastructure & Systems Operations Administrator - Exchange

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Administreaza si monitorizeaza infrastructura de Active Directory;
Administreaza si monitorizeaza aplicatiile de backup ale companiei;
Administreaza si monitorizeaza aplicatiile de mesagerie electronica ale companiei;
Diagnosticheaza, investigheaza, rezolva eventuale probleme network/software;
Ofera suport utilizatorilor pentru aplicatiile din aria sa de responsabilitate
Creeaza si actualizeaza documentatia referitoare la utilizarea si intretinerea aplicatiilor;
Instaleaza si configureaza echipamente de tip server, desktop, networking

CERINTE

Experienta in design, administrare si suport pe platform Microsoft Windows (Client si Server: 2000, XP, 2003 si Vista) de minim doi ani
Experienta in utilizarea uneltelor de troubleshooting gen Network Monitor, Perfmon, SCOM, etc,
Experienta in implementare, administrarea si configurare de firewall-uri, network load balancers;
Experienta in implementare, administrare si configurare servere de mesagerie;
Absolvent de facultate tehnica Cibernetica/Politehnica/Informatica)
Cunostinte limba engleza (mediu- avansat);
Carnet de conducere categoria B

Sa aiba aptitudini de comunicare si prezentare in mod profesionist;
Sa aiba capacitatea de a lua decizii corecte si in deplina responsabilitate;
Sa fie o persoana organizata, capabila sa planifice multiple activitati pe un orizont de timp dat;
Sa stie sa isi prioritizeze activitatile;
Sa detina minime cunostinte si deprinderi de time management;
Sa aiba deprinderi de utlizare a instrumentelor specifice de planificare si control
Sa aiba deprinderea de a verifica periodic actiunile si rezultatele sale.

Cunostinte minime de:
Networking (routing, switching),
Cablare structurata;
Stocare de date (storage array, tape library, SAN, NAS, SCSI, FC, iSCSI)
Live communications Server 2005, Office Communications Server 2007;
SQL Server 2005/2008;
o Medii virtuale (Vmware, Hyper-V);

Cunostinte aprofundate de :
Microsoft Active Directory
Microsoft Exchange Server 2003/2007;
Sisteme de operare Microsoft (Windows XP, Vista, Server 2003/2008);

Microsoft Certified Systems Administrator este considerat un avantaj;

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).