Fundatia Inocenti angajează pedagog social

Fundatia Inocenti- Romanian Children's Relief

Job expirat

RESPONSABILITATI

Angajatorul: Fundația Inocenți
Denumirea postului: Pedagog Social / Psihopedagog
Locație : Școala Ferdinand, București, “Școala după Scoală"
Program tip part-time, 4h/zi
11:00- 15:00 sau 12:00- 16:00

Profil:

Spirit de initiativă, autonomie, fire energică;
Disponibilitate de timp și flexibilitate;
Răbdare, perseverență și toleranță;
Asumarea responsabilității, dedicare și plăcere în a lucra cu copii;
Optimism, deschidere, jovialitate;
Maturitate în relația cu părinții ;
Empatie, motivație puternică pentru a susține o cauză umanitară;
Maturitate în capacitatea de a construi relații armonioase cu partenerii și colegii (director școală, consilier școlar, echipa management Inocenți);
Onestitate și respectarea eticii profesionale;
Focusare pe soluții, capacitate de a le aplica și spontaneitate;
Abilități scriptice - raportare scrisă  a activităților realizate;
Spirit de echipă ;
Spirit de observație ;
Interes pentru perfecționare permanentă ;

Scopuri generale/Direcții generale ale postului :
Îndrumarea copiilor în efectuarea temelor, conform curriculei de clasă, intr-o atmosferă plăcută, creativă și cât mai motivantă pentru copii;
Sprijinirea echipei în implementarea curriculei informale de dezvoltare a abilităților personale și inter-personale “Creștem Împreună”
Disponibilitate de implicare în campanii de fund-raising pentru susținerea programului
Supervizarea unui grup de voluntari instruiți care vor sprijini activitățile de suport cu copiii și adolescenții

Pentru a aplica, vă rugăm să trimiteți o scrisoare de motivație și un CV la adresa stanica.bostanaru@inocenti.ro.

CERINTE

Cerințe:

Nivel de studii: Facultatea de Psihopedagogie sau pedagogie/ psihologie;
Calificările necesare: Experiența de minim 3 ani de lucru cu copii în mediul educațional; lucrul cu copii cu risc de abandon școlar reprezintă un plus;
Abilitați organizatorice;
Cunoașterea limbii engleze, nivel avansat ;

Fundația Inocenți – Romanian Children᾽s Relief (RCR) sprijină copiii și familiile care se află în dificultate și desfășoară activități pentru prevenirea abandonului maternal. Oferim, din anul 1990, sprijin și suport specializat copiilor și familiilor din România. Ne adresăm acelor familii care, din cauza unor motive de natură economică, socio-culturală, medicală sau psiho-emoțională, nu le pot asigura copiilor, prin mijloace și eforturi proprii, o dezvoltare armonioasă și normală. Viziunea noastră este de a ne asigura că toți copiii cu nevoi speciale sau dezavantajați socio-economic primesc sprijinul de care au nevoie pentru a-și atinge potențialul maxim. Cei 35 de angajați ai fundației noastre, împreună cu cei peste 500 de voluntari, lucrează zilnic în spitale, școli, centre de plasament, la domiciliul beneficiarilor sau în comunitate, pentru a oferi sprijin copiilor și familiilor acestora.