Expert statistician

Telekom Romania Communications S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Analizeaza procesele de business fix si mobil pentru a asigura deplina intelegere a mediului de process de business;
• Creaza si dezvolta modelul de date al colectiilor de date ORACLE - data marturi noi;
• Dezvolta analize statistice pe baza de clienti pentru segmentele fix si mobil (atat pentru segmentul Rezidential cat si pentru segmentul Corporate), cu scopul de a identifica segmente, zone de oportunitati si potentiale zone de risc;
• Identifica comportamente de consum ale bazei de clienti, fix si mobil (segmentare, modelare, analize);
• Identifica tendintele de risc ale bazei de clienti, fix si mobil (segmentare neplata, modelare, analize) care au ca scop identificarea clientior cu potential de churn, pentru a sustine actiunile de reducere a churnului si minimizare a efectului negative a neplatii facturii;
• Dezvolta modele predictive in ceea ce priveste probabilitatea de churn, de neplata a facturii, de achizitie a unui serviciu de telefonie (cross sell) sau de crestere a valorii serviciilor telecom (up sell), in conformitate ce cerintele businessului ;

CERINTE

• Studii superioare (Matematica, Cibernetica, Statistica, Economice)
• Minim 3 ani de experienţă relevantă in domeniul analizei şi programării informatice (programare, analiză, dezvoltare şi implementare de aplicaţii informatice) – in special analiza de date;
• Cunoştinţe foarte bune de limbaje de programare baze de date, ORACLE / SQL;
• Experienta in domeniul statistic, de modelare in sistemul SAS Enterprose Miner sau SAS Base;
• Minim 2 ani de experienţă relevantă in domeniul proceselor de business şi/sau marketing.
• Bune abilitati de lucru in echipa;
• Orientare spre rezultate;
• Capacitate de analiză şi sinteză ;
• Managementul mai multor task-uri simultan;
• Rezistenta la stres;
• Engleză – nivel avansat

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.