Expeditor rutier international

Haico International SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descrierea jobului

- Intermedierea transporturilor rutiere, in trafic intern si international, plecand de la cererea formulata de client si pana la solutia de transport
- Organizarea transporturilor rutiere, de la preluarea comenzii de la client, negocierea pretului cu transportatorul, urmarirea derularii transportului pana la destinatie
- Intocmirea dosarelor de transport si procesarea documentelor aferente
- Utilizarea electronica a burselor de marfa/transport pentru a putea vizualiza marfurile sau camioanele disponibile in eventualitatea cuplarii lor.
- Raporteaza sefului direct toate problemele intervenite in desfasurarea transportului
- Pastreaza legatura cu transportatorii si clientii
- Prospectarea pietei transporturilor in vederea identificarii transportatorilor cu preturi (servicii) optime
- Dezvolta baza de date de clienti noi si potentiali
- Dezvolta relatii pozitive de natura sa ii asigure cunoasterea necesitatii clientului in vederea promovarii unei solutii optime
- Asigura rezolvarea cerintelor clientilor, concomitent cu sustinerea intereselor firmei

- Raspunde de elaborarea ofertei personalizate corespunzatoare fiecarui client

CERINTE

Candidatul ideal

- Foarte buna cunoastere a pietei de transport rutier intern si international
- Experienta in domeniul transporturilor rutiere, marketing, vanzari si management constituie un avantaj.
- Contacte bune cu operatorii in domeniu
- Limbi straine: engleza (scris, vorbit), orice alta limba constituie un avantaj
- Operare PC, cunoastere mediu Microsoft Office
- Abilitati de analiza si sinteza
- Lucru in echipa, bun negociator, putere de convingere, perseverenta, atitudine proactiva
- Capabil sa rezolve problemele aparute si abil in negociere
- Abilitati de comunicare in relatiile cu clientii
- Cunostinte minime de geografie

Firma SC HAICO INTERNATIONAL SRL cu sediul in Bucuresti, infiintata in 1994, are ca obiect principal de activitate serviciile de transport international si intern de marfa atat la camioane complete cat si grupaje , transporturi agabaritice, transporturi aeriene si maritime.
HAICO INTERNATIONAL SRL ofera servicii complete in domeniul transporturilor de marfa interne si internationale si al transporturilor speciale periculoase. Compania noastra colaboreaza cu multe firme de prestigiu din tara si din Europa.