EXPEDITOR INTERNATIONAL - TRANSPORT INTERNATIONAL DE MARFA

Sunshine International

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru - companie multinationala de transporturi internationale de marfa, doreste sa-si intregeasca echipa cu noi colegi pe postul de Referent Operativ / Expeditor International.

Va rugam sa trimiteti CV-ul pe adresa: nicoleta.banarie@top-assistants.ro !

Responsabilitati:

- Tine in permanenta legatura cu clientii din portofoliul propriu (daca este cazul) si este in stransa colaborare cu Departamentul de vanzari si marketing
- Primeste comanda de transport din partea clientului sau a departamentului vanzari si marketing
- Verifica datele din comanda (pret, tip de camion solicitat, tipul marfii, mod de ambalare, modul de incarcare, alte conditii sau specificatii din partea clientului, data incarcare, descarcare, timpul de tranzit etc). In cazul constatarii unor neconcordante, date gresite, acestea trebuie avizate imediat dupa caz, departamentului marketing sau directorului de operatiuni
- Trimte comanda de transport carausului in care se specifica datele cuprinse in comanda de transport primita de la client
- Solicita confirmarea pe fax din partea carauslui
- Trimte avizare clientului prin care se confirma ca vom efectua transportul in condiitile convenite in comanda precum si numarul de camion care se va prezenta la incarcare, doar la cerere
- Urmareste derularea transportului in bune conditii, iar daca apar probleme acestea se anunta dupa caz clientului, carausului sau directorului de operatiuni pentru rezolvarea acestora
- Informeaza clientul in timp util despre orice probleme sau informatii de natura sa-l intereseze pe acesta, avizeaza incarcarea si descarcarea masinilor
- Raporteaza problemele aparute catre Directorul de Operatiuni sau dupa caz Directorul General
- Dupa primirea facturii de transport si a documentelor necesare (CMR original, copie carnet TIR, etc) factureaza catre client si transmite acestuia factura pe fax, precum si prin posta insotita de CMR original
- Inregistreaza datele cursei in baza de date interna, imediat dupa primirea comenzii de transport
- Finalizeaza dosarul cursei si trimite spre arhivare
- Transmite oferte de pret clientilor din portofoliu, numai dupa consultarea cu departamentul vanzari si marketing

CERINTE

Experienta pe un post similar minim 1 an
Studii superioare
Bun cunoscator al limbajului de specialitate (INCOTERMS)
Engleza nivel avansat. Alte limbi straine reprezinta un avantaj.
Persoana comunicativa, sociabila, organizata, orientata catre gasirea de solutii
Bune abilitati de lucru in echipa si de raportare

BENEFICII OFERITE

Salariu atractiv

DESCRIEREA FIRMEI

TOP ASSISTANTS - PERFORMANCE IN ASSISTANCE!

Suntem tineri pentru ca lucram cu oameni tineri.

Suntem recomandati de marea majoritate a candidatilor pentru ca ne pasa, iar noi recomandam la randul nostru.

Suntem singura agentie de recrutare din Romania focusata pe personalul tanar, dar nu numai.

Esti inca student, dar vrei sa lucrezi, ai absolvit o facultate si vrei un job bun, lucrezi deja dar cauti o noua provocare?

Trimite-ne un CV si te vom surprinde cu oferte de la cele mai importante companii de pe piata.