Evaluator Portofoliu Imobiliar

Telekom Romania Communications S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOP: Realizeaza verificarea rapoartelor de evaluare a imobilelor aflate in patrimoniul companiei, asigura preturile de inchiriere pe intreg portofoliul de imobile, valideaza tarifele de inchiriere de la si catre terti stipulate in contractele noi sau in prelungirile de contracte existente.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:
• Comanda, verifica, valideaza, receptioneaza, si arhiveaza atat fizic cat si electronic rapoartele primite de la evaluatorii terti pentru imobilele din patrimoniul companiei;
• Comunica cu evaluatorii terti in vederea obtinerii de clarificari necesar a fi incluse in raportul final;
• Administreaza contractele incheiate cu evaluatorii externi, urmarind derularea acestora conform clauzelor agreate (validitate, plata facturilor etc);
• Intocmeste note/rapoarte de verificare cu uz intern asupra rapoartelor de evaluare realizate de evaluatori terti pentru imobilele din patrimoniul companiei,in vederea validarii acestora; la nevoie, obtine din partea evaluatorului clarificari/ corectii pe care acestia le vor reflecta in raportul final;
• Poate inspecta fizic bunul imobil subiect al raportului de evaluare daca exista aspecte in raportul de evaluare, care nu pot fi clarificate telefonic/mail cu evaluatorul ce a realizat raportul;
• Stabileste marjele de preturi de inchiriere pentru anumite imobile aflate in patrimoniul companiei functie de caracteristicile fizice si tehnice ale imobilelor respective si localitatea/zona in care sunt amplasate;
• Verifica si valideaza tarifele de inchiriere ale imobilelor respective aflate in patrimoniul companiei in cazul semnarii unor contracte noi,;
• Valideaza tarifele de inchiriere propuse si in cazul prelungirii unui contract de inchiriere existent;
• Mentine evidenta rapoartelor de evaluare primite, verifica perioada de valabilitate a acestora in vederea reinnoirii;
• Analizeaza permanent cotatiile pietei imobiliare in publicatiile de specialitate;
• Semnaleazasuperiorului ierarhic aspectele constatate ce nu sunt in conformitate cu normele si procedurile interne si cu legislatia in vigoare, in vederea solutionarii acestora si a prevenirii riscurilor la care compania ar putea fi expusa;
• Participa, la solicitarea superiorului direct sau a managementului companiei, in proiecte sau activitati intra sau interdepartamentale, cu caracter temporar, in functie de rolul si competentele sale, pentru a contribui la realizarea obiectivelor echipei / organizatiei.
• În limita competenţei, execută şi alte sarcini trasate de şefii ierarhici.

CERINTE

Studii:
• Absolvent de studii superioare (profil tehnic sau economic);
• Membru ANEVAR

Experienţa în muncă:
• Minimum 3 ani experienţă de evaluare;
• Experienta anterioara de lucru in cadrul unor institutii financiare/ firme de evaluare constituie un avantaj

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
• Cunostinte de contabilitate
• Cunoasterea legislatiei din domeniul imobiliar si a normelor specifice;
• Cunoasterea pietei imobiliare;
• Cunostinte medii de limba engleza;
• Cunostinte MS Office – nivel mediu.
• Bune abilitati de comunicare;
• Atentie la detalii;
• Abilitati de lucru cu cifrele;
• Abilitati de rezolvare de probleme;
• Orientare catre client si rezultate;
• Abilitati de analiza si sinteza.

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.