EVALUATOR - DEPARTAMENTUL EVALUARE, SEDIUL CENTRAL

ALPHA BANK ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Persoana vizata va avea, intre altele, urmatoarele responsabilitati:

- elaborarea rapoartelor de evaluare si anexelor corespunzatoare acestora pentru garantiile aflate la baza documentatiilor de credite;
- analizarea si verificarea rapoartelor de evaluare intocmite de catre evaluatorii externi, agreati de catre banca;
- verificarea constanta, pe intreaga perioada a creditarii, a integritatii garantiilor asiguratorii, prin identificarea si constatarea starii tehnice a acestora, culegerea de date necesare intocmirii raportului de evaluare;
- actualizarea, dupa caz, a rapoartelor de evaluare intocmite anterior pentru proprietati imobiliare, bunuri mobile de natura echipamentelor tehnologice si mijloacelor de transport;
- participarea la elaborarea normelor interne privind modul de intocmire, analiza si verificare a rapoartelor de evaluare a garantiilor.

CERINTE

- studii superioare universitare – tehnice, economice sau juridice;
- min. 3 ani experienta in specialitate, intr-o pozitie similara sau in derularea unor activitati de evaluare asemanatoare celor prezentate;
- atestat ANEVAR;
- un inalt simt al responsabilitatii, integritatii si seriozitatii;
- capacitate buna de comunicare, analiza si sinteza;
- gandire logica;
- spirit de observatie;
- un bun autocontrol in situatii de stress.

ALPHA BANK ROMANIA apartine unuia dintre cele mai mari grupuri financiare din Grecia, Alpha Bank Group, cu o experienta de peste 130 de ani in sectorul bancar. ALPHA BANK ROMANIA , prima banca straina ce a venit in Romania dupa anul 1990, ofera o gama larga de produse si servicii bancare pentru persoane fizice, cat si solutii complexe de finantare pentru corporatii. In concordanta cu strategia de dezvoltare a bancii pe piata din Romania, ne extindem echipa atat in Bucuresti cat si in tara.

Toate CV-urile vor fi pastrate in conditii de confidentialitate. Doar candidatii ale caror aplicatii sunt selectate vor fi contactati pentru interviu.