Enterprise Architect

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pozitia este deschisa in cadrul diviziei Information Management Business Solutions - Presales
Ca si arhitect de sisteme complexe, responsabilitatea principala va fi proiectarea sistemelor complexe ce contin componente tehnologice eterogene, avand in vedere dimensionare corespunzatoare in functie de parametrii tehnici ai sistemului. In mod aditional, responsabilitatile de baza vor include:

- Identificarea si calificarea partenerilor tehnologici in vederea utilizarii produselor acestora in cadrul solutiilor propuse;

- Indeplinirea obiectivelor operationale trasate la inceputul anului;

- Pregatirea si sustinerea de prezentari catre echipa IT de la client;

- Optimizarea necesarului tehnologic implicat in arhitecturile propuse din punct de vedere financiar si cantitativ;

Descrierea postului:

Colaborarea stransa cu echipa de vanzari din organizatie pentru identificarea si stabilirea solutiilor ce pot fi oferite catre clienti.
Oferirea celor mai bune solutii clientilor si asumarea responsabilitatii asupra acestora, prin proiectarea si validarea de configuratii de solutii pentru infrastructura IT functionale, vandabile, fezabile, inovatoare, bazate pe ultimele tehnologii din domeniu si care pot aduce beneficii reale pentru clientii companiei.
Gestionarea relatiilor cu clientii si cu partenerii implicati in mod concret in realizarea arhitecturilor de sisteme complexe.
Cercetarea proactiva a pietei si analiza competitiei in vederea stabilirii identificarii unor elemente de interes pentru solutiile din portofoliu.
Colaborare stransa cu divizia de consultanta din cadrul companiei in vederea implementarii in faza de implementare a proiectelor a arhitecturilor propuse in cadrul ofertelor.
Intelegerea detaliata a solutiilor propuse pentru a putea sustine discutii la nivel executiv din perspectiva tehnica.

CERINTE

- Abilitati de comunicare.

- Cunoasterea limbii engleze scris si vorbit este obligatorie.

- Initiativa, persoana proactiva si energica.

- Inovativ, orientat spre rezultate si gasirea solutiilor.

- Capacitate de realizare si sustinere prezentari personalizate catre audienta cu profil tehnic.

- Capacitate de a putea lua decizii in momente cheie si de a rezolva potentiale probleme.

Alte cerinte:

- Absolvent studii superioare.

- Experienta de minim 3 ani in domeniul proiectarii de sisteme complexe.

- Pasiune pentru tehnologie, cunostintele legate de tehnologii IT (ex: ECM, BPM, SOA) dobandite prin cursuri sau certificari constituie un avantaj.

- Dobandirea de cunostinte sau certificari relevante in domeniul arhitecturii sistemelor IT constituie un avantaj.

- Recomandari de la clienti sau fosti angajatori constituie un avantaj.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).