Educator Specializat

AllJobs4All Recruitment Agency

Job expirat

RESPONSABILITATI

Sarcini, responsabilitati

- Își desfășoară activitatea în schimbul I și II; In celalalt schimb (de noapte) si in week-end vor exista alti educatori specializati care opteaza sa aplice la acest job pentru varianta mentionata
- Se subordonează direct Managerului Asociației
- Răspunde împreună cu tot personalul de integritatea fizică și psihică a copiilor din apartament pe perioada programului de lucru
- Cunoaște motivele internării în centru a fiecărui minor, a influenţelor sociale, psihice şi morale ce s-au exercitat asupra lui în vederea elaborării P.I.P. (planului individualizat de protecţie)
- Participă la elaborarea planului individualizat de protectie (P.I.P.) şi implementarea acestuia, inclusiv a programelor de intervenţie specifică (P.I.S.)
- Îndeplineşte sarcinile legate de pregătire și preparare a meniurilor (mic-dejun, prânz, cină, etc.) şi servirea acestora către copii
- Participă la stabilirea meniului zilnic, ţinând cont de preferinţele copiilor, vârsta, regimurile recomandate şi normele în vigoare
- Asigură o bună igienizare a veselei şi a frigiderelor
- Are o ţinută vestimentară corectă, curată şi îngrijită
- Supraveghează şi îndrumă copiii care participă la activităţile de preparare și servire a mesei
- Administrează copiilor medicamente recomandate de medic în condiţii de supervizare stabilite de acesta şi acordă copiilor primul ajutor în caz de urgenţă
- Păstrează porţiile de mâncare ale copiilor cu program şcolar prelungit şile predă educatorului de noapte
- Răspunde material de bunurile existente din cadrul apartamentului social unde este repartizat să desfășoare activități cu copiii
- Desfășoară activități de școlarizare cu copii
- Desfășoară activități de pregătire a temelor școlare.
- Participă la ședințele cu părinții organizate de școlile frecventate de beneficiari
- Aduce la cunoștința copiiilor Regulamentul de Ordine Interioară și verifică dacă aceștia și-au însușit normele de conviețuire în colectivitate
- Verifică prezența copiilor și o consemnează în caietul de comunicare
- Are obligaţia să cunoască numărul de telefon al pompierilor, al poliţiei, al salvării, pentru a sesiza la nevoie aceste instituţii
- Stabilește strategiile eficiente pentru optimizarea procesului instructiv-educativ
- Participă împreună cu beneficiarii la activitățile extrașcolare: excursii, tabere, filme, teatru, etc
- Participă cu beneficiarii la activitățile gospodărești
- Se ocupă de călcatul hainelor
- Sprijină asistentul social în întocmirea fișelor individuale de observație pentru toți copiii
- Întocmește fișele de orientare școlară și profesională
- Participă la activitățile de perfecționare profesională
- Se asigură ca relaţiile cu copiii să aibă o bază sănătoasă ce răspunde normelor de conduită morală, profesională şi socială
- Îndeplinește și alte sarcini de serviciu primite de l-a superiorii ierarhici.
- Respectă prevederile legale referitoare la normele de protecția muncii și prevenirea și stingerea incendiilor

CERINTE

- Studii superioare cu una din urmatoarele diplome: lucrator social, pedagog social, educator.
- Sa fi lucrat intr-un centru de copii minim 6 luni, sau sa aiba experienta in lucrul cu copiii.
- Limbi străine: engleza, franceza (nivel mediu/avansat)
- De prefereat, ca si cerinta speciala ca doi dintre educatori sa fie sot si sotie, pentru a constitui un model cat mai apropiat de o familie (conditia nu este eliminatorie)

BENEFICII OFERITE

- Desfasurarea activitatii in cadrul unei echipe tinere si dinamice
- Posibilitatea de promovare
- Accesul la o gama variata de proiecte.

AllJobs4All, membru al Outsourcing 4 All a luat nastere pentru a veni in intampinarea necesitatilor de resurse umane ale clientilor nostri. Scopul nostru este de a aduce o perspectiva inovatoare in abordarea proceselor de Recrutare si Selectie, Evaluare, Motivare, Diagnoza Organizationala si Consiliere in Cariera, de a sustine si incuraja companiile in utilizarea optima a elementelor de Management al Resurselor Umane.

Proiectam, planificam si construim cariere de succes, pentru oameni de succes, in organizatii de succes, prin simplul fapt ca avem rabdarea, inteligenta si tenacitatea de a descoperi potentiale si a le orienta adecvat! (mai multe detalii pe www.alljobs4all.ro)