ECONOMIST (perioada determinata de 1 an) SI CREDIT CONTROLLER (perioada nedeterminata)

GENCO TRADE

Job expirat

RESPONSABILITATI

ATRIBUTII ECONOMIST:

-inregistrare, verificare, plata furnizori externi de marfa
-verificare corespondentelor dintre financiar si contabilitate
-contabilizarea deconturilor de cheltuieli ale angajatilor in lei si in valuta si verificarea soldului pe analitice
-intocmirea de rapoarte pe tipuri de cheltuieli pe centre de cost si/sau persoana
-contabilizarea facturilor de la furnizori si verificarea soldurilor
-inregistreaza plati, facturi si deconturi de cheltuieli in concordanta cu procedurile stabilite, principiile contabile si cu respectarea legislatiei in vigoare
-intocmeste rapoarte obisnuite, grafice si rezumate pentru conducere
-verifica situatii, registre contabile si conturi pentru a identifica erori sau elemente cu termen de plata depasit si alege procedura corecta pentru remedierea diferentelor sau erorilor
-raspunde la intrebari specifice ale clientilor si clarifica situatiile cand e necesar
-furnizeaza analize corecte in privinta reconcilierii inregistrarilor cu documentele primare de la terti

ATRIBUTII CREDIT CONTROLLER:

-verificare comenzi (preturi, limite de credit, termene de plata, plati- intarzieri etc)
-verificare calcul bonusuri / credit notes acordate clientilor
-completarea si/sau verificarea documentelor de plata (scadenta, semnaturi, existenta lor pentru toate facturile trimise, corespondenta cu clientii etc)
-gestionarea si urmarirea cecurilor si biletelor la ordin primite de la clienti
-urmarire plati sau facturi neincasate pentru fiecare client/agent
-informarea clientilor referitor la solduri, facturi, plati si actiuni premergatoare recuperarii eventualelor creante pe cale juridica
-verificarea din punct de vedere financiar a clientilor noi
-intocmirea si urmarirea proceselor de compensare a creantelor si datoriilor societatii
-operare documente contabilitate primara

CERINTE

CERINTE ECONOMIST-perioada determinata 1 an cu posibilitate de prelungire pe durata nedeterminata:

-studii superioare economice finalizate
-experienta minim 3 ani in domeniul contabil
-foarte bune cunostinte de contabilitate locala
-cunostinte excelente MS Office
-atentie la detalii si acuratete in inregistrarea operatiunilor, bune abilitati de comunicare, spirit de echipa si proactivitate
-cunostinte de lb engleza si cursuri de IAS / IFRS – constituie un avantaj

CERINTE CREDIT CONTROLLER -perioada nedeterminata:

-studii superioare economice
-cunostinte de operare PC (Excel -avansat, Word)
-experienta relevanta in lucrul cu clientii de preferinta intr-o pozitie similara
-foarte bune abilitati de organizare si comunicare (e-mail, telefonic), mare atentie la detalii – lucrul cu cifrele, acuratete in inregistrarea operatiunilor
-limba engleza si cursuri de IAS / IFRS – constituie un avantaj

Companie multinationala lider pe piata de distributie aparatura electronica, electrocasnica si sisteme de aer conditionat, francizor pentru lantul de magazine INTERSPORT (www.genco.ro, www.intersport.ro).

Precizare: pozitia de economist este vacanta datorita concediului de maternitate/ingrijire copil. Inainte de expirarea perioadei se va analiza posibilitatea prelungirii contractului.