Economist - Contabil

CORIL IMPORT EXPORT SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Scopul general al ostului este elaborarea de situatii privind analiza costurilor firmei si asigurarea functionarii parghiilor economico - financiare in conformitate cu prevederile legislatiei in vigoare si organizarea, coordonarea si controlul activitatii de gestiune contabila si evidenta contabila a societatii.
- evidenta contabila a stocurilor, relatiilor cu tertii, a trezoreriei si evidenta veniturilor si a cheltuielilor
- intocmirea si verificarea situatiilor financiar contabile
- elaborarea de propuneri referitoare la eliminarea unor cheltuieli si la cresterea eficientei la nivel de centre de gestiune si firma
- urmarirea si analizarea rentabilitatii firmei sau a centrelor de gestiune
- asigura elaborarea in termen util a sarcinilor solicitate de directorul economic
- participa activ la fundamentarea strategiei si politicii financiare
- colaboreaza cu specialistii Biroului Buget pentru defalcarea indicatorilor financiari prin intermediul bugetelor
- asigura desfasurarea corespunzatoare a optiunilor de decontare cu furnizorii si clientii, urmarirea debitorilor si a creditorilor
- asigura inregistrarea si prelucrarea unor documente finanicare evidenta incasarilor si platilor
- ia masuri pentru elaboarera in termen util si respectarea termenelor metodologice prestabilite cu privire la situatiile ce i-au fost cerute, solicita informatii diverselor birouri si raspunde de corectitudinea informatiilor inserate
- raspunde de respectarea legislatiei in domeniu pentru toate imbunatatirile aduse metodologiei de lucru
- raspunde de respecatrea metodologiei de analiza economica si de acuratetea concluziilor
- rasounde de derularea corespunzatoare a raporturilor financiare cu bugetul statului, bugetele locale, furnizori etc

CERINTE

- cunostinte contabilitate romaneasca
- experienta minim 3 ani
- cunostinte legislatie financiar - bancara
- operare PC MS Office, experienta in utilizare programelor de contabilitate
- capacitate de a lucra cu oamenii, echilibru emotional
- limba engleza - nivel mediu
- cunostinte economice generale la nivel profesionist
- cunoasterea legislatiei economice in vigoare
- cunosaterea mecanismelor financiar contabile ae intreprinderii
- abilitate in utilizarea unor parghii economice - preturi, taxe, dobanzi

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial motivant
- prime
- bonuri de masa
- telefon de serviciu

Firma se ocupa cu importul si distributia de echipamente pentru retele structurate cat.5e/cat.6/cat.7/FO.