Economist contabil

Best Corporate Labour Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigura si raspunde de desfasurarea continua si in bune conditii a operatiunilor specifice activitatii financiar - contabile, in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare:
- efectueaza si inregistreaza operatiunile specifice (ordine de plata, emitere facturi, evidena incasari, registru casa);
- efectueaza evidenta contabila a stocurilor, a relatiilor cu tertii, a trezoreriei si evidenta veniturilor si cheltuielilor;
- tine legatura cu bancile, clientii si furnizorii (interni si externi) dovedind proactivitate in rezolvarea cu succes si la timp a situatiilor care pot apare;
- intocmeste corect declaratiile specifice, lunare, trimestriale si anuale, cu respectarea termenelor de raportare legala.
Asigura organizarea si gestionarea in mod eficient a integritatii intregului patrimoniu al societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare si reglementarile interne ale societatii;
Intocmeste si semneaza situatii si rapoarte financiar - contabile (balanta si bilantul societatii, etc.) si verifica corelarea acestora;
Organizeaza si participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar - contabil, la operatiunile de inventariere a patrimoniului, urmarind modul de valorificare a rezultatelor inventarierii;
Reprezinta societatea in fata organelor de cotrol de specialitate, in relatia cu bancile/alte institutii financiare, cu persoanele/organizatiile cu care intra in contact in interes de serviciu.

CERINTE

Studii superioare in domeniul financiar - contabil;
Cunostinte avansate de Microsoft Office (in special Excel), abilitate de lucru in programe de contabilitate in special CIEL;
Limba engleza (nivel mediu);
Experienta de minim 2 ani in domeniu, cuprinzand toate aspectele activitatii financiar -contabile (avantaj experienta intr-o companie de productie);
Cunostinte solide in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar - contabil;
Gandire logica, capacitate de analiza si sinteza, capacitate de organizare;
Corectitudine, tenacitate, seriozitate, dorinta de perfectionare.

We are a small friendly company with a personal approach to recruitment. We endeavor to treat all of our candidates how we ourselves would wish to be treated and we make every effort not to waste your time or make any false promises of work that we cannot deliver upon.