ECONOMIST

Fundatia pentru Democratie Cultura si Libertate

Job expirat

RESPONSABILITATI

 Absolvent de invatamant superior economice specializare financiar - contabila
 Experienta: minimum 3 ani din care minimum 1 an in proiecte europene
 Cunoscator al limbilor:
o romana:
 scris si vorbit – foarte bine
o engleza:
 redactare de documente economice – foarte bine
 Cunoasterea programului de cooperare transfrontaliera Romania – Bulgaria (cu accent pe documentele economice: buget, sistem de decontare intre parteneri, intre lider si Biroul de Cooperare Transfrontaliera, raportare financiara intermediara, anuala, finala etc)
 Cunoscator al:
o legislatiei economico – financiare romanesti
o normelor pentru achizitii publice romanesti
o reglementarilor romanesti privind angajarea si plata personalului de catre organizatiile neguvernamentale
o reglementarilor europene
o sistemelor de operare: Word, Excel, PowerPoint
 Dispus sa invete:
o legislatia economico – financiare din Bulgaria
o normelor pentru achizitii publice din Bulgaria
o reglementarilor bulgaresti privind angajarea si plata personalului de catre organizatiile neguvernamentale
o elementele de baza pentru conversatie in limba bulgara
 Disponibil sa calatoreasca in medie 10 zile pe luna in Romania si 5 zile pe luna in Bulgaria (in judetele / districtele din regiunea transfrontaliera Romania – Bulgaria)
 Posesor al carnetului de conducere auto categoria B; sa aiba acces constant la un autoturism cu care sa se deplaseze in regiunea transfrontaliera Romania - Bulgaria
 Capacitate ridicata de lucru in echipa
 Spirit pozitiv, inclinat sa isi asume initiative si raspunderi, preocupat sa gaseasca solutii legale la aspectele intalnite in derularea unui proiect international
 Disponibil sa comunice fara dificultati cu persoane necunoscute implicate in proiect

CERINTE

Absolvent de invatamant superior economice specializare financiar - contabila
Experienta: minimum 3 ani din care minimum 1 an in proiecte europene
Varsta maxima: 35 ani
Cunoscator al limbilor:
romana:
scris si vorbit ¿¿¿ foarte bine
cerinta obligatorie
engleza:
redactare de documente economice ¿¿¿ foarte bine in limba engleza

Cunoscator al:
legislatiei economico ¿¿¿ financiare romanesti
normelor pentru achizitii publice romanesti
reglementarilor romanesti privind angajarea si plata personalului de catre organizatiile neguvernamentale
reglementarilor europene
Cunoasterea programului de cooperare transfrontaliera Romania ¿¿¿ Bulgaria (cu accent pe documentele economice: buget, sistem de decontare intre parteneri, intre lider si Biroul de Cooperare Transfrontaliera, raportare financiara intermediara, anuala, finala etc)
sistemelor de operare: Word, Excel, PowerPoint

Dispus sa invete:
legislatia economico ¿¿¿ financiara din Bulgaria
normelor pentru achizitii publice din Bulgaria
reglementarilor bulgaresti privind angajarea si plata personalului de catre organizatiile neguvernamentale
elementele de baza pentru conversatie in limba bulgara

Cerinta obligatorie:
Disponibil sa calatoreasca in medie 10 zile pe luna in Romania si 5 zile pe luna in Bulgaria (in judetele / districtele din regiunea transfrontaliera Romania ¿¿¿ Bulgaria)
Posesor al carnetului de conducere auto categoria B; sa aiba acces constant la un autoturism cu care sa se deplaseze in regiunea transfrontaliera Romania - Bulgaria

Capacitate ridicata de lucru in echipa
Spirit pozitiv, inclinat sa isi asume initiative si raspunderi, preocupat sa gaseasca solutii legale la aspectele intalnite in derularea unui proiect international
Disponibil sa comunice fara dificultati cu persoane necunoscute implicate¿¿¿ in proiect
Cerinte
Selectie pe baza de cv (in format Europass) :
Formular de cv pe site-ul http://www.fabricadebani.ro/news.aspx?iid=17638&sid=90
Interviu cu persoanele selectate : 16.11.2009

Fundatia are drept scop promovarea culturii si a valorilor culturale romanesti si universale, identificarea, initierea, proiectarea, sustinerea si derularea unor proiecte si programe cu impact social si cultural care sa contribuie la afirmarea valorilor culturale si democratice.