Disponent

OBI Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Realizarea comenzilor de marfa in vederea asigurarii unui stoc optim de marfa in magazin
• Verificarea la raft a propunerilor zilnice de comenzi trimise de sistemul informatic
• Aprobarea datelor de comanda, urmata de prelucrarea comenzilor si lansarea lor catre funizori pentru reinoirea stocului
• Verificarea stocurilor si efectuarea corectiilor
• Prelucrarea promotiilor din magazin, trimiterea documentelor catre furnizori
• Stabilirea unui protocol cu managerii de departament /reprezentantii de vanzari referitoare la problemele care pot aparea
• Observa periodic marfa amplasata pe rafturi, colaboreaza cu managerul de departament pentru a asigura stocul de marfa necesar desfasurarii neintrerupte a activitatii, in vederea deservirii prompte a clientilor magazinului
• Elaboreaza nota de comanda de marfa catre furnizor prin introducerea in sistem a datelor necesare, transmite comanda catre furnizor si se asigura ca aceasta a fost receptionata

CERINTE

• Studii medii
• Cunostinte limba engleza
• Experienta profesionala in domeniul de activitate minim 2 ani
• Personalitate practica cu capacitate de adaptare
• Cunostinte avansate operare MS Office
• Cunostinte sortiment DIY
• Cunostinte generale de merchandising
• Cunostinte generale despre piata DIY (in special furnizori si produse)
• Cunostinte avansate de stoc management
• Cunostinte de inventar
• Cunostinte avansate utilizare sistem operare specific retail (verificare preturi, stocuri, comenzi)

BENEFICII OFERITE

• Pachet salarial motivant
• Posibilitati de dezvoltare profesionala in cadrul unei echipe tinere si profesioniste
• Oportunitatea de a activa in cadrul unuia dintre liderii europeni din industria DIY

OBI este una dintre marcile de seama europene DIY. In prezent compania opereaza cu mai mult de 500 de magazine, dintre care mai mult de 300 in Germania si mai mult de 170 in 10 tari din Europa Centrala si de Est. Magazinele OBI genereaza un total de vanzari in valoare de peste 5 miliarde de Euro, avand mai mult de 38,000 de angajati.

Magazinele noastre ofera o gama variata de produse, care, in total, include 40-60,000 de articole per magazin. Gama de produse se refera la materiale de gradinarit, elemente si materiale de constructii, unelte, materiale de uz sanitar si decoratiuni interioare. Atrasi de variata gama de produse, clientii vor gasi tot ceea ce este necesar pentru imbunatatirea caminelor.

De la deschiderea primului magazin OBI in anul 1970 (Hamburg, Germania), dimensiunea magazinelor OBI a crescut de la 870 m? la cutiile portocalii cu mai mult de 10,000 m?. Dimensiunea totala a magazinelor se ridica acum la peste 3 milioane m?.

Clientii OBI sunt in primul rand persoane private, familii, amatori si semi-profesionisti.