Director zonal de vanzari - Moldova

Contrast HR Consulting

Job expirat

RESPONSABILITATI

Organizarea si implementarea procesului de vanzare a produselor companiei in zona alocata;
Promovarea imaginii companiei;
Comunicarea cu clientii in vederea obtinerii de comenzi, consultarea acestora cu privire la produsele companiei;
Crearea ofertei finale pentru client in functie de clauzele contractuale stabilite;
Stabilirea strategiei si a planului de vanzari pe saptamana, luna, trimestru;
Planificarea activitatilor de vanzare saptamanal, lunar, trimestrial in functie de strategia de vanzari anuala;
Cunoasterea si analiza comportamentului concurentei; analiza comparativa a produselor concurentei si elaborarea de masuri de aliniere a strategiei de vanzari la tendintele pietei;
Intocmirea rapoartelor de vanzari lunare;
Verificarea periodica a volumului de vanzari, solduri, gradul de realizare al targetului;
Monitorizarea costurilor (transport, alte cheltuieli), incadrarea in buget si propunerea masurilor de corectare a acestora;
Recuperarea creantelor de la clienti in intervalul scadent stabilit;
Verificarea bonitatii potentialilor clienti prin mai multe mijloace specifice.

CERINTE

Cunoasterea si informarea periodica asupra gamei si a portofoliului de produse ale companiei angajatoare;
Abilitati de coordonare, organizare, analiza si planificare a activitatii;
Orientare catre client; identifica usor si intelege nevoile si dorintele clientilor;
Excelente abilitati antreprenoriale; orientare catre rezultat;
Foarte bune abilitati de comunicare: usurinta, claritate si coerenta in exprimare; persuasiv, bun negociator;
Cunoastere foarte buna a pietei materialelor de constructii - avantaj;
MS Office (Word, Excel, Power Point, Internet);
Permis de conducere categoria B;
Bune cunostinte de limba engleza.

BENEFICII OFERITE

Mediu de lucru dinamic, spirit de echipa ;
Pachet de beneficii motivant, orientat spre performanta ;
Companie multinationala cu renume pe piata ;
Masina, telefon si laptop.

DESCRIEREA FIRMEI

Companie de consultanta in domeniul Resurselor Umane