DIRECTOR MARKETING- companie producatoare de echipamente industriale

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este o companie cu capital strain ce activeaza in productia de masini si scule pentru prelucrari metal si lemn. Cu sediul central in Cehia, compania activeaza in mai multe tari din Europa, intre care si Romania. Oferind cele mai bune produse din clasa masinilor de prelucrare a lemnului si metalului – din punct de vedere al performantelor tehnice in raport cu pretul si calitatea, compania asigura clientilor sai servicii de instalare a utilajelor, mentenanta, suport tehnic direct si prin distribuitori precum si service in perioada de garantie si post garantie.
Detinator al certificarii « Investment in people », grupul isi propune sa dezvolte o relatie de lunga durata cu partenerii zonali si sa realizeze o distrubutie nationala a produselor sale.

REPONSABILITATI:
- Promovarea imaginii organizatiei
- Studiul pietei si al concurentei
- Atragerea de noi segmente de piata si semnarea de contracte comerciale
- Informarea clientilor si a potentialilor clienti despre activitatea organizatiei, direct sau prin intermediul mass-mediei (stiri, comunicate, interviuri)
- Analiza concurentei si identificarea punctelor tari si a punctelor slabe ale produselor acestora
- Efectuarea studiilor de piata in vederea identificarii modului de structurare a pietei: clienti actuali, clienti potentiali
- Analiza preturilor practicate pe piata si realizarea de propuneri fundamentate de modificare a preturilor practicate de organizatie
- Intocmirea planului de publicitate al organizatiei (medii de difuzare, temporizare, obiective)
- Analiza ofertelor publicitare si identificarea celor mai avantajoase forme de promovare (atat din perspectiva impactului asupra pietei, cat si din perspectiva preturilor)
- Proiectarea materialelor publicitare (anunturi, pliante, oferte etc.)
- Colaborarea nemijlocita cu agentiile de publicitate si cu mass-media
- Analiza produselor si serviciilor existente ale organizatiei, in vederea propunerilor constructive pentru ridicarea calitatii acestora si pentru diversificarea lor
- Propunerea, crearea si implementarea de produse noi, in acord cu cererea de pe piata
- Intocmirea de rapoarte lunare, trimestriale, semestriale sau anuale despe produsele organizatiei, despre impactul acestora pe piata, insotite de sugestiile si propunerile de sporire a cotei de piata
- Documentarea continua despre produsele oferite de concurenta si despre modul in care pot fi extinse si optimizate serviciile si produsele organizatiei
- Proiectarea de startegii de atragere a unor noi segmente de piata
- Negocierea contractelor de lansare a noilor produse
- Proiectarea de chestionare pentru studiul pietei, efectuarea culegerii de date si a prelucrarii statistice consecutive aplicarii lor, redactarea raportului de studiu al pietei
- Intocmirea de rapoarte cu privire la evolutiile macroeconomice, prognoze si implicatiile lor asupra politicii organizationale referitoare la resursele materiale si umane
- Gestionarea datelor statistice (numar de clienti, numar de contracte, evaluarea produselor) si efectuarea de rapoarte lunare, trimestriale, semestriale sau anuale asupra acestor sfere de interes.

CERINTE

- Experienta relevanta pe un post similar minim 3 ani
- Studii superioare de profil economic - specializarea marketing constituie avantaj
- Engleza - mediu
- Cunostinte de specilitate in domeniul comportamentului consumatorului
- Excelente abilitati de comunicare, negociere si organizare
- Abilitati de analiza si sinteza a informatiilor
- Personalitate dinamica cu initiative, spirit convigator si orientat spre rezultate
- Cunostinte operare calculator (Office, Excel).

BENEFICII OFERITE

- posibilitatea de-a lucra intr-o companie solid organizata,
- posibilitati de dezvoltare profesionala,
- mediu de lucru profesionist.

ABC HUMAN CAPITAL este urmarea fireasca a experientei castigate de fondatorul companiei, alaturi de echipa sa, in acest domeniu vast, complex, provocator, in continua miscare si schimbare al resurselor umane.

Consultantii ABC Human Capital vin cu o bogata experienta castigata in urma derularii unor complexe proiecte de recrutare, pentru posturi de middle si top management, pentru companii nationale si multinationale, la nivelul intregii tari.