Director Logistica- una din cele mai reprezentative companii de distributie pentru bunurile de larg consum

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este una dintre una din cele mai reprezentative companii de distributie pentru bunurile de larg consum, cu o experienta de peste 10 ani in domeniu.
Compania activeaza printr-o retea bine organizata si dezvoltata la nivelul intregii tari, detinand un portofoliu impresionant de branduri proprii dar si de alte branduri de notorietate pe piata.
Clientul nostru a reusit sa se extinda pe toata suprafata tarii, cu filiale in Bucuresti, Valcea, Prahova, Arges, dispunand atat echipe de distributie directe cat si subdistribuitori.

Flota companiei a inregistrat modificari pozitive cu fiecare an de la infiintare, astfel ca in prezent compania detine un parc auto de 141 vehicule, urmand ca acesta sa se extinda in viitor.

RESPONSABILITATI / BENEFICII:

Managementul Departamentului Logistica al companiei, incluzand flota de autovehicule destinate distributiei si aprovizionarii, depozitele si procesul de facturare
Planificare, coordonare, monitorizare si control al activitatii departamentului in scopul asigurarii realizarii la timp a livrarilor catre clienti
Coordonarea activitatii de transport
Adapteaza programul de aprovizionare in functie de evolutia stocurilor si se asigura ca produsul aprovizionat este conform cu cerintele de aprovizionare specificate
Isi asuma responsabilitatea pentru propunerile de noi furnizori, dupa ce a verificat pozitia in piata si standardele acestora
Luarea la timp a masurilor corective in caz de disfunctionalitati
Amenajarea si organizarea depozitului si a sistemului de distributie in ideea reducerii costurilor si ridicarii gradului de satisfacere a clientilor
Conceperea, urmarirea si controlul bugetului departamentului
Urmarirea costurilor pentru a face eficientizarea activitatii departamentului
Ia parte activa la organizarea si controlul inventarelor
Implementarea politicii companiei la nivel de departament
Organizarea parcului auto propriu si coordonarea celui inchiriat
Intocmeste bugete si efectueaza calcule de rentabilitate
Intocmeste rapoarte, analize, proceduri
Dezvoltarea si optimizarea lantului de distributie / optimizarea costurilor
Dezvoltarea si implementarea sistemului de raportare pentru logistica.

CERINTE

Experianta minima de 3 ani intr-o pozitie similara
Bune capacitati de coordonare, organizare si motivare a echipei
Bune capacitati de relationare si comunicare
Capacitate de luare a deciziilor si asumarea responsabilitatilor
Gandire strategica
Bune cunostinte de operare PC.

ABC HUMAN CAPITAL este urmarea fireasca a experientei castigate de fondatorul companiei, alaturi de echipa sa, in acest domeniu vast, complex, provocator, in continua miscare si schimbare al resurselor umane.

Consultantii ABC Human Capital vin cu o bogata experienta castigata in urma derularii unor complexe proiecte de recrutare, pentru posturi de middle si top management, pentru companii nationale si multinationale, la nivelul intregii tari.