Director economic/contabil sef

Viotop

Job expirat

RESPONSABILITATI

a) Organizarea, conducerea şi controlul activităţilor fianciar-contabile prin care se asigură evidenţierea contabilităţii potrivit condiţiilor legale;
b) Gestionarea resurselor financiare necesare atingerii obiectivelor firmei;
c) Elaborarea şi propunerea spre aprobare a măsurilor de îmbunătăţire a activităţii economico-financiare a societăţii;
d) Asigură elaborarea de studii şi analize ci privire la profitabilitatea activităţilor, eficienţa utilizării capitalului de lucru, evoluţia acumulărilor băneşti, a structurii cheltuielilor materiale şi a altor indicatori economico-financiari;
e) Cooperarea cu managementul companiei în vederea perfectării strategiei societăţii, bugetului de venituri şi cheltuieli şi a găsirii soluţiilor optime financiare;
f) Realizează plata la termen a obligaţiilor firmei faţă de bugetul de stat şi faţă de alte instituţii;
g) Întocmeşte balanţa de verificare, bilanţul contabil şi contul de profit şi pierderi conform legislaţiei în vigoare
h) Elaborează raportările contabile şi fiscale, reprezentând societatea în relaţiile cu autorităţile publice (calculul TVA şi a impozitului pe profit, precum şi depunerea declaraţiilor aferente);
i) Ţine evidenţa zilnică a clienţilor pe contracte şi facturi emise; urmărirea contractelor;
j) Întocmeşte la termen şi corect raportul lunar de productivitate;
k) Reprezintă societatea în relaţia cu furnizorii externi pe probleme economice;
l) Asigurarea responsabilităţii pentru crearea şi implementarea normelor interne legate de evidenţa contabilă;
m) Verificarea respectării legalităţii procedurilor financiare şi a legislaţiei fiscale în vigoare;
n) Elaborarea propunerilor privind oportunităţile de minimizarea impozitelor şi taxelor plătite de societate;
o) Analiza aplicaţiilor software utilizate de departament, propuneri de optimizare a acestora şi supervizarea proceselor de implementare a modificărilor necesare;
p) Urmăreşte permanent legislaţia în domeniul financiar-contabil şi asigură respectarea acesteia

CERINTE

Experienta in contabilitate minim 5 ani
experienta pe functie de conducere minim 1 an
Limba engleza

.C. VIO TOP S.R.L. este o societate comerciala particulara infiintata in anul 1999, avand ca principal domeniu de activitate studii topometrice, activitate proiectare, dirigentie de santier si consultanta pentru lucrari de drumuri, linii de cale ferata, poduri, viaducte, tunele, instalatii feroviare.