Database Administrator (DBA)

Electrica Soluziona S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Administration of Oracle databases for business applications
Administration of MySQL databases for business applications
Monitoring of the daily business and for maintenance the growth of database.
Troubleshooting and fixing performance issues (tuning configuration options)
Perform comparing analysis of the database growth

CERINTE

University degree: Computer Science, Mathematics, Business IT (ASE) etc.
Minimum 2 years of Database Administration experience.
Knowledge of Oracle SQL, PL/SQL
Excellent English skills.
Very good communication abilities; team spirit; proactive and flexible; customer oriented

Desirable Skills:
Experience with Oracle 10g/11g/12c databases.

Would be an advantage:
Oracle DBA Certification 11g/12c;
Experience with Real Application Clusters (RAC), Data Guard.

BENEFICII OFERITE

Attractive salary
Opportunities for professional development
Private medical assistance.
Food vouchers

Electrica Soluziona S.A. este o societate mixtă româno-spaniolă, parte a INDRA SISTEMAS. Indra este o companie globală în domeniul tehnologiei, inovației și talentului, lider pe piața soluțiilor și serviciilor pentru sectoarele Transport și Trafic, Energie și Industrie, Administrație Publică și Sănătate, Finanțe, Asigurări, Securitate și Apărare,Telecomunicații și Media. Compania oferă soluții in-house unice și servicii tehnologice avansate și cu o valoare adăugată ridicată, care permit clienților săi să-și rezolve problemele cele mai critice și să-și îmbunătățească procesele, eficiența și profitabilitatea.