Coordonator Securitate Operationala

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Participa la stabilirea si validarea de solutii IT de securitate in concordanta cu strategia de dezvoltare, cerintele de business si audit, organizand integrarea lor in sistemul informatic actual;
Asigura suport, implicare si validare in stabilirea componentelor de securitate ale solutiilor si evolutiilor informatice pentru proiectele noi si aplicatiile existente;
Urmareste si anima implementarea masurilor de securitate IT in cadrul SI al bancii;
Asigura suport si implicare pt realizarea Dosarului de Securitate pt proiectele in derulare si evalueaza riscurile reziduale de infrastructura;
Participa la pilotarea, testarea si evolutia Business Continuity Plan (BCP) al centrului.

CERINTE

Candidatul este absolvent al unei facultati tehnice de profil precum : Electronica si Telecomunicatii; Automatica si Calculatoare sau detine certificari echivalente;
Detine o viziune de ansablu generala, asupra sistemelor informatice avand experienta, sau certificari, sau cursuri de specialitate;
A participat si are experienta in implementarea de proiecte informatice si de securitate din faza de proiectare si design, pana la implementarea tehnica a acestora;
Candidatul detine:
Cunostinte de baza in networking Cisco si alte echipamente de retea;
Cunostinte de baza pentru LINUX, UNIX sau Windows;
Cunostinte de baza pentru Baze de Date SQL, Oracle Informix;
Cunostinte de baza Middleware;
Aptitudini de organizare si coordonare, spirit de echipa, capacitate de actiune independenta;
Abilitati de analiza si evaluarea informatiilor, capacitatea de a gasi solutii optime, intelegerea in ansamblu a functionalitatii proiectelor;
Initiativa si proactivitate, abilitati de comunicare;
Adaptabilitate si disponibilitate ridicata de invatare si autoperfectionare;
Organizare si planificare personala, orientare catre rezultate;
Flexibilitate.

BENEFICII OFERITE

Posibilitate de dezvoltare profesionala intr-o echipa de profesionisti

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.