Coordonator securitate informatica

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Participă la definirea si implementarea politicii de securitate a sistemului informatic al BRD si a reglementărilor subsecvente

- Prelucrează normele de securitate IT ale SG adaptându-le la particularitătile şi exigentele locale

- Se informează în permanenta asupra reglementărilor nationale, directivelor, instructiunilor, normelor, standardelor şi bunelor practici in materie de securitate IT

- Stabileste, propune si valideaza solutii de securitate IT in concordanta cu strategia de dezvoltare si importanta datelor de business si specificitatile de infrastructura IT

- Asigura evaluarea si analiza tehnica de securitate pentru evolutia sistemului informatic, in cadrul proiectelor de infrastructura

- Tine evidenta riscurilor la care este supus sistemul informatic al BRD, ce reies din:

Dosarele de securitate ale aplicatiilor

Rezultatele auditurilor interne şi externe

Fisele de incidente de securitate informatica

- Conduce investigatiile privind incidentele de securitate IT

- Pe baza normelor de securitate şi a bunelor practici realizează periodic materiale de sensibilizare şi participă împreună cu compartimentele de profil din bancă la informarea si sensibilizarea personalului BRD

CERINTE

Experienta profesionala:

- Este absolvent al unei facultati tehnice de profil precum : Electronica si Telecomunicatii ;Automatica si Calculatoare sau detine certificari echivalente

- Detine o viziune de ansablu generala asupra securitatii sistemelor informatice avand experienta, sau certificari, sau cursuri de specialitate

- Participare experienta si competenta de securitate in implementarea de proiecte informatice din faza de proiectare si design, pana la implementarea tehnica a acestor

- Experienta si cunostinte in gestiunea incidentelor de securitate (tratare vulnerabilitati, malware, virusi, etc)

Profilul candidatului:

- Aptitudini de organizare si coordonare transversala, spirit de echipă, capacitate de acţiune independentă

- Analiza si evaluarea informatiilor, capacitatea de a gasi solutii optime, intelegerea in ansamblu a functionalitatii proiectelor

- Initiativa si proactivitate, abilitati de comunicare

- Adaptabilitate si disponibilitate ridicata de invatare si autoperfectionare

- Organizare si planificare personala, orientare catre rezultate

- Flexibilitate

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar

Tip de contract: Contract pe perioada nederminata

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.