Controlor Financiar

S.C. SANADOR S.R.L.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Departamentul Control Financiar si Audit Intern cauta un Controlor Financiar Senior care se va alatura unei echipe de profesionisti in domeniu, actionand ca un lider pe zona lui de activitate. Controlorul financiar senior influenteaza prin actiunile sale activitatea departamentelor operationale, identificand deficientele in mod operativ si urmarind implementarea actiunilor corective in mod eficient si efectiv, mentinand in acelasi timp o relatie deschisa, corecta si pe principii de profesionalism cu operationalul, la toate nivelele de management si executie.

Sarcini principale :
Identifica operatiunile care trebuie supuse controlului financiar, impreuna cu metodele si procedeele de lucru;
Analizeaza din punct de vedere financiar riscurile intalnite in procesul de control, propune masuri de imbunatatire si eficientizare a activitatilor controlate;
Analizeaza evolutia in timp a costurilor directe si indirecte, propune masuri de eficientizare si reduceri de cost, inclusiv cu impact in activitatea operationala
Analizeaza consumurile pe linii de business, precum si evolutia si vechimea stocurilor
Participa la procesul de inventariere, efectueaza controale inopinate
Efectueaza analiza benchmarking pe pret de achizitie si conditii comerciale furnizori
Participa la fundamentarea deciziilor in ceea ce priveste investitiile
Analizeaza vanzarile si profitabilitatea pe segmente de business
Supervizeaza inregistrarile contabile din punct de vedere cost controlling, verificand existenta si conformitatea documentelor justificative care stau la baza operatiunilor financiare
Partener in procesul de auditare, atat externa, cat si interna

CERINTE

Experienta relevanta in controlling financiar, minim 5 ani (experienta anterioara in firme de audit este un plus); candidatul trebuie sa fie familiar cu toate conceptele enumerate mai sus;
Cunostiinte avansate de Excel, Power user;
Un foarte bun comunicator, asertiv, hotarat, direct; pozitia este o autoritate in Companie si actioneaza de multe ori ca intermediar intre management si staff-ul medical;
Capacitatea de a propune solutii si de a urmari implementarea lor;
lntelegere a ecosistemului ERP dintr-o companie, contabilitate, gestiune, vanzare;
Gandire strategica, proactiva, "out of the box";
Orientare spre obiective si respectarea cu strictete a termenelor limita.

Sanador este o companie cu capital 100% romanesc, care furnizeaza intreaga gama de servicii medicale.

Infiintata in 2001 Sanador a avut o dezvoltare continua, exclusiv organica, fara nici o achizitie.

In anul 2011 Sanador a inaugurat cel mai mare spital privat generalist din Romania, cu 413 paturi si 10 sali de operatie, avand una dintre cele mai performante sectii de terapie intensiva adulti si neonatologie.

In tot acest timp, Sanador a atras unii dintre cei mai performanti medici si personal mediu de inalt profesionalism, reusind sa atinga performante deosebite, chiar si premiere medicale in Romania. Mizand foarte mult pe resursa umana, Sanador a dezvoltat permanent procesul de recrutare, atragand oameni care sa se simta mandri ca fac parte din aceasta companie.