Contabil Senior - import si distributie echipamente (sector 6, Bucuresti)

QLT

Job expirat

RESPONSABILITATI

Compania angajatoare este parte a unui grup francez de firme ce realizeaza import si distributie de produse, echipamente, ambalaje si piese de schimb pentru industria vinului din Europa de Est, cu filiale in Romania, Bulgaria, Republica Moldova si Republica Macedonia de Nord.

Responsabilitati:
• Verifica si inregistreaza zilnic in contabilitate operatiunile desfasurate prin banca a conturilor in lei cat si in valuta;
• Inregistreaza in contabilitate facturile de cheltuieli pe centrii de cost;
• Inregistreaza in contabilitate facturile intracomunitare si import - export ;
• Face punctajul fisei de cont cu furnizorii si clientii la cerere;
• Intocmeste declaratia INTRASTAT;
• Inregistreaza in contabilitate deconturile de cheltuieli;
• Intocmeste declaratiile: 394 ,300, 390, 100;
• Verifica si inregistreaza in contabilitate scaderea de gestiune;
• Participa la verificarea in contabilitate a inventarierii patrimoniului societatii;
• Verifica corectitudinea intocmirii NIR-urilor;
• Verifica corectitudinea CMR-urilor inainte de inregistrarea in contabilitate a facturilor intracomunitare;
• Verifica jurnalele de TVA;
• Verificarea soldurilor conturilor ;
• Intocmeste situatia avansurilor de trezorerie;
• Intocmeste diverse situatii pentru banci si la cererea directorulului companiei;
• Mentine legatura cu adm. financiara ptr. reglarea fisei si ptr . obtienrea certificatului de atestare fiscala.

CERINTE

Cerinte:
• Absolvent studii superioare în domeniul financiar/economic ;
Experienta de minim 3 ani in functia de Contabil/Economist sau Senior Contabil;
• Cunostintele de WIZCOUNT reprezinta un avantaj
• Cunostinte foarte bune de legislatie financiar-contabila;
• Cunostinte bune de operare MS Office (Excel si Word);
• Cunoștințe de limba engleză - constituie un avantaj.

BENEFICII OFERITE

Oferta:
• Salariu 3700 lei net + bonuri de masa 300 lei;
• Contrcat de munca full-time;
• Abonament Medicover + decont transport;
• Locatie Job: Bucuresti, Bd. Timisoara, sector 6 (la o statie de Dedeman).

"Pesimistul vede dificultăți în orice oportunitate. Optimistul găsește oportunități în orice dificultate.” (Winston Churchill)
Simți că a venit momentul să faci o schimbare în carieră? Dacă ești în căutarea unui job de calitate, te invităm să ne trimiti cv-ul. Astazi poate fi prima zi în care să vă valorificați potențialul exact așa cum doriți.