Contabil senior/ Contabil Sef - Asigurari

Talent Stream

Job expirat

RESPONSABILITATI

Reprezinta Societatea in relatiile cu autoritatile locale : CSA, ANAF, Oficiul De Spalare a Banilor, cu bancile, cu Auditorul Intern si Extern al Grupului, cu alti furnizori de bunuri si servicii

Management Accounting
• Intocmire note contabile, analiza conturi si inchidere lunara balante de verificare
Reconcilieri operational/contabilitate
• Contribuie la optimizarea sistemelor si proceselor pt a eficientiza activitatea departamentului
• Furnizeaza informatii pentru pregatirea raportarilor catre Grup
Operatiuni contabile
• Evidenta contabila a documentelor cu regim special,a relatiilor cu tertii,a trezoreriei si evidenta veniturilor si cheltuielilor.Intocmeste rapoartele de gestiune pe tipuri de polite si societati de asigurare.
• Inregistreaza in contabilitate nota contabilitate de salarii si a cut-off-ului de bonusuri lunare
• Intocmeste declaratiile privind obligatiile de plata la bugetul de stat, a deconturilor de TVA
Control intern
• Sesizeza imediat superiorului ierarchic sau in lipsa acestuia, Administratorul societatii, orice risc ce ar putea crea prejudicii societatii
• Vegheaza la buna aplicare a procedurilor interne
Raportare si supraveghere CSA
• Intocmeste declaratii, notificari,situatii si raportari financiare si tehnice catre CSA inclusiv in aplicatia CSA-EWS
• Intocmeste situatiile privind angajatii,activitatea de brokeraj,veniturile obtinute,elementele de activ si pasiv,modificarile capitalurilor proprii.
• Cunoaste si respecta procedurile, normele de lucru si regulamentele de functionare ale firmei
• Efectueaza controlul conform celor stabilite cu auditul intern si arhiveaza rezultatele verificarilor

CERINTE

• Studii superioare economice
• Experienta de minim 5 ani in contabilitate
• Buna cunoastere a normelor contabile si fiscale locale si a IFRS
• Cunoastere a contabilitatii specifice asigurarilor si a raportarilor conform normelor CSA
• Cunostinte de utilizare a calculatorului (MS Office)
• Experienta in lucrul cu un sistem contabil

DESCRIEREA FIRMEI

Companie de recrutare