CONTABIL SEF

HR Consultanta

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descrierea companiei:

HR Consultanta (furnizor servicii resurse umane) cauta pentru clientul sau, o companie in domeniul comertului si exportului cu produse din lemn, cu locatia in Bucuresti, un profesionist pentru postul de CONTABIL SEF

Responsabilitati:

-Colecteaza toate documentele contabile si le introduce la zi in sistem: facturi, extrase de cont, bonuri, deconturi de cheltuieli;

-Urmareste avansurile de trezorerie si asigura decontarea lor corespunzatoare;

-Verifica incasarile, proveninta lor si documentele suport aferente acelei incasari;

-Tine evidenta analitica a cheltuielilor deductibile si nedeductibile din punct de vedere fiscal;

-Intocmeste si mentine evidenta electronica a situatiei facturilor;

-Inregistreaza facturile de achizitii de la furnizori reprezentand servicii si stocuri de marfa;

-Intocmeste jurnalele de TVA si registrul jurnal;

-Intocmeste si verifica jurnalele de vanzari si cumparari;

-Intocmeste si tine la zi registrele contabile obligatorii;

-Verifica daca documentele primite respecta cerintele impuse de lege si daca sunt corecte;

-Verifica lunar corespondenta soldurilor din balanta sintetica de verificare cu situatiile analitice a fiecarui cont si daca apar diferente, ia masuri pentru corectie;

-Verifică, îndosariază şi arhivează documentele societăţii;

-Intocmeste situatia soldului bancar si a disponibilului propriu al firmei, a cursului valutar;

-Întocmeşte şi prezintă diferite rapoarte cerute de management;

-Adaptarea companiei la toate reglementarile financiare, contabile, legislative, impozite si taxe;
-Evidenta inventarului de mijloace fixe in conformitate cu legislatia in vigoare;
-Mentinerea legaturii cu autoritatile statului;
-Supervizarea contractelor companiei cu clientii si furnizorii.

CERINTE

-Studii superioare de specialitate;
-Experienta anterioara pe un post similar minim 2 ani;
-Cunostinte avansate operare PC (MS Office);
-Cunoasterea aprofundata a legislatiei in domeniu;

-Cunostinte de limba engleza – reprezinta avantaj;

-Cunostite IFRS – reprezinta avantaj;
-Abilitati de organizare, coordonare, minutiozitate, atentie la detalii.

HR Consultanta este o companie de resurse umane, proiectele desfasurate de noi cuprind actiuni de recrutare si selectie de personal, evaluare a performantelor, administrare dosare personal si salarizare, training.