Contabil

PATRIA CREDIT

Job expirat

RESPONSABILITATI

RESPONSABILITATI:

1. Inregistrarea in evidentele contabile a documentelor justificative aferente activitatii administrative a institutiei (deconturi de cheltuieli, facturi, extrase de cont, mijloace fixe etc);

2. Urmarirea si inregistrarea cheltuielilor anticipate si estimate;

3. Calculul lunar de accrualuri in ceea ce priveste dobanzile si comisioanele datorate finantatorilor institutiei conform graficelor de rambursare;

4. Initierea de operatiuni de plati aferente activitatii administrative ale societatii si a transferurilor intre conturi, in lei si valuta, alimentari de carduri business, aplicatii Multicash, conform drepturilor de semnatura aprobate de Conducerea Societatii;

5. Intocmirea rapoartelor de reconciliere lunara in ceea ce priveste debitorii si creditorii institutiei;

6. Intocmirea raportarilor lunare/trimestriale si anuale catre finantatorii institutiei si furnizarea de explicatii la cerere si superiorului ierarhic;

7. Monitorizarea lunara a indicatorilor agreati cu finantatorii institutiei si raportarea lor pe plan intern;

8. Monitorizarea saptamanala a creditelor acordate pe fiecare sursa de finantare;

9. Monitorizarea lunara a soldurilor imprumuturilor primite de la finantatorii institutie, urmarirea platilor de efectuat catre acestia conform graficelor de rambursare precum si raportarea acestora catre BNR;

10. Rularea si prelucrarea lunara a raportelor operationale asigurand reconcilierea acestora cu evidentele contabile;

11. Intocmirea zilnica a raportului privind expunerea institutiei la riscul valutar (pozitia valutara);

12. Intocmirea lunara a situatiei Costuri OPEX Actual versus Buget si raportarea diferentelor catre superiorul ierarhic;

13. Suport in cadrul procesului de intocmire a situatiilor financiare anuale RAS sau IFRS (pregatire note contabile) precum si in procesul de bugetare;

14. Asigura suport in cazul controalelor BNR, Administratia Financiara, audit financiar.

CERINTE

CERINTE:

1. Diploma universitara in specialitatea Stiinte Economice;

2. Experienta in contabilitate de minim 3 ani, in domeniul serviciilor financiare (banca, IFN) sau societati de contabilitate;

3. Cunoasterea standardelor de contabilitate nationale si internationale, respectiv RAS (nivel avansat) si IFRS (nivel mediu);

4. Cunostinte avansate de operare pe calculator (MS Office, Access);

5. Cunoasterea limbii engleze – nivel avansat;

6. Cunostinte de fiscalitate, salarii, TVA, impozit profit - constituie un avantaj.

Cea mai mare institutie nebancara de microfinantare din Romania, avand o experienta de peste 14 ani de acordare a creditelor pe piata locala.