CONTABIL

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Inregistreaza zilnic toate documentele contabile;
Raspunde de inregistrarea corecta a tuturor operatiunilor financiar-contabile prin respectarea planului de conturi în vigoare cu particularizările convenite de companie privind detalierea veniturilor şi cheltuielilor pe centrele de cost stabilite;
Verifica corectitudinea si legalitatea intocmirii documentelor fiscale cu care lucreaza;
Asigura suport administrativ si operational sefului cotabil in pregatirea raportarilor;
Intocmeste declaratii si mentine relatia cu Administratia Financiara,
Tine evidenta deconturilor de cheltuieli;
Intocmeste zilnic registrul de casa;
Urmareste plata la datele scadente a facturilor de la furnizori;
Intocmeste zilnic situatia facturilor neincasate si a facturilor neachitate catre furnizori;
Asigura arhivarea in bune conditii a documentelor financiar- contabile;
Intocmeste registrele contabile obligatorii;
Verifica si contabilizeaza operatiunile de incasari si plati cu numerar;
Verifica si contabilizeaza operatiunile bancare;
Verifica extrasele din banca cu instrumente de plati si incasari aferente fiecarei operatiuni;
Participa la intocmirea lucrarilor de inchidere a exercitiului financiar-contabil
Pregateste si centralizarea documentele primare;
Verifica corectitudinea intocmirii documentelor primare si a formularelor de lucru;
Intocmeste declaratiile de impozite si taxe (declaratii TVA, impozit pe profit,taxe locale, etc) si situatiile financiare semestriale si anuale;
Raporteaza situatiile cerute de conducerea societatii.

CERINTE

Absolvent de studii superioare economice;
Experienta in domeniul contabil de minim 3 ani;
Cunostinte PC: Outlook, MSOffice (Word, Excel), soft-uri de contabilitate(winmentor);
Persoana organizata, atenta la detalii, capacitate de analiza si sinteza
Cunostinte relevante in domeniul financiar contabil;