Consultant implementare ERP - Financiar Contabilitate

ITC - Institutul Pentru Tehnica De Calcul

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilitati in etapa de presales:
-Realizeaza prezentari referitoare la modulele si beneficiile solutiilor ITC la sediul clientului;
- Realizeaza demonstratii ale functionalitatilor;
- Acorda suport tehnic pentru forta de vanzari;
- Raspunde la solicitarile clientilor si acorda suport tehnic pentru participarea la licitatii;
- Elaboreaza oferte tehnice si cotatii;
- Ofera consultanta tehnica clientilor interesati de solutiile companiei;
- Intocmeste documentatiile cu arhitectura si configuratia (componentele) solutiilor propuse clientilor;
- Intocmeste documentatia de prezentare ale functionalitatilor solutiilor propuse clientilor;
- Intocmirea chestionarelor specifice fazei de analiza, specificatiilor functionale de detalii;

Responsabilitati in etapa de postsales:
- analiza de sistem si stabilire model de afaceri (informational);
- realizare specificatii de programare;
- demonstratii / studii de caz / simulari cu produsele ERP;
- realizare manuale cursuri / proceduri de utilizare;
- scolarizare beneficiari in utilizarea produselor ERP;
- testarea programelor realizate de catre echipa de programatori;
- recomandari privind codificarea datelor;
- parametrizarea sistemelor ERP pentru asigurarea cerintelor beneficiarului;
- asistenta in migrarea / conversia datelor;
- asistenta tehnica de tip help-desk sau la sediul clientului pentru utilizarea sistemului ERP implementat;

CERINTE

- Studii superioare in domeniul financiar - contabilitate;
- Experienta de lucru in domeniul financiar - contabilitate de minim 1- 2 ani;
- Bun cunoscator al legislatiei financiar - contabile;
- Experienta pe o pozitie similara – minim 3 ani;
- Experienta ca dezvoltator software – constituie avantaj;
- Experienta analiza de business – constituie avantaj;
- Cunostinte tehnice avansate despre gestiunea bazelor de date;
- Ponderea activitatilor tehnice (implementare, dezvoltare, business analysis) din totalul activitatilor sale sa fie de minim 80% ;
- Cunostinte limba engleza: scris / vorbit - nivel minim 8 (scara 1-10);
- Disponibilitate deplasari prelungite (aproximativ 40% din timpul de lucru)
- Abilitati de comunicare / negociere;
- Initiativa / Persoana proactiva;
- Aspect placut / prezenta profesionala;
- Persoana ambitioasa, cu aspiratii, focalizata pe cariera;
- Fire deschisa;
- Rezistenta la stres;
- Capacitate de lucru intr-un colectiv;

ITC este un important furnizor local de soluţii IT, valorificând experienţa dobândită în cercetarea tehnologică şi aplicativă. ITC este integrator de soluţii, specializat în realizarea de proiecte complexe în domenii diverse precum: transporturi, infrastructură, mediu, agricultură, industrie, cultură, medicină, şi altele.
ITC oferă produse şi soluţii de top mondial, completate şi integrate cu alte sisteme specifice domeniului de activitate şi cerinţelor clienţilor. De asemenea, ITC derulează proiecte de cercetare-dezvoltare recunoscute şi apreciate în comunitatea academică şi ştiinţifică, reuşind în mod constant transpunerea rezultatelor cercetării în practică şi a ideilor inovatoare în realitate. De-a lungul anilor ITC a excelat pe plan naţional şi internaţional şi va continua această tradiţie.

Înfiinţat în 1967 ca institut naţional de cercetare-dezvoltare, ITC a marcat momente importante în naşterea şi formarea domeniului informaticii în România. ITC a devenit membru al familiei GRAMPET în 2008.

ITC deţine certificări şi licenţe care garantează profesionalismul soluţiilor şi al implementărilor sale.