Consilieri juridici/Practicieni in insolventa

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

RESPONSABILITATI:
• Gestionează o parte a portofoliului de clienţi al societăţii;
• Intocmeste si directioneaza dosarele de litigii ale clienţilor;
• Intocmeste si actualizeaza proceduri de lucru in acest scop, precum si alte proceduri interne cu impact juridic;
• Avizeaza, din punct de vedere juridic, dispozitiile conducerii societatii, contractele si alte acte juridice, programele la care societatea ia parte, gestioneaza documentele cu caracter juridic;
• Ofera consultanta juridica, avizeaza si intocmeste documente in domeniul insolvenţei şi a dreptului comercial;
• Mentine relatia cu institutiile statului (autoritatile fiscale, autoritati locale, organe jurisdictionale, OCPI etc.) si colaboratorii societatii;
• Intocmeste in numele societatii rapoarte, adrese, cereri, reclamatii, plangeri, notificari, contestatii, cereri de chemare in judecata, concilieri etc.
• Ofera consultanta si suport in toate problemele de natura juridica cu care se confruntă clientul si se implică in toate etapele acestui proces.

CERINTE

CANDIDATUL IDEAL:
• Experienta de specialitate de minim 3-5 ani;
• Cunostinte de specialitate: insolvenţă - drept comercial; cunoştinţe generale de contraventional, fiscal, penal, dreptul muncii;
• Bune abilitati de comunicare; lucru in echipa; organizare si stabilirea prioritatilor in activitatea profesionala;
• Abilitatea de a reproduce termeni si sensuri juridice in limbaj curent, obisnuit, folosind termeni uzuali; corectitudine;
• Abilitatea de pastrare a confidentialitatii activitatii profesionale;
• Abilitatea de a face managementul mai multor sarcini simultan, promptitudine si responsabilitate in luarea deciziilor;
• Persoana proactiva; experienta de lucru intr-un mediu dinamic;
• Disponibilitate la munca de teren si delegatii;
• Cunoscător al limbii engleze;
• Cunostinte bune de operare PC (MS Office);