Consilier Juridic S II

Biblioteca Nationala

Job expirat

RESPONSABILITATI

Bibliografie:
1. Constitutia Romaniei, republicata;
2. Codul de Procedura Civila;
3. Codul Civil;
4. Legea nr. 514/2003 privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic;
5. Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile si completarile ulterioare;
6. Legea nr. 182/2000 privind protejarea patrimoniului cultural national mobil, cu modificarile si completarile ulterioare;
7. Ordonanta Guvernului nr. 10/2008 privind nivelul salariilor de baza si a altor drepturi ale personalului bugetar salarizat
8. Legea nr. 186/2003 privind promovarea culturii scrise, cu modificarile si completarile ulterioare;
9. Legea bibliotecilor nr. 334/2002, cu modificarile si completarile ulterioare;
10. Legea nr. 544 /2001 privind liberul acces la informatiile de interes public;
11. Legea contenciosului administrativ nr. 554/2004;
12. OUG 34/2006 privind Atribuirea Contractelor de Achizitie Publica, a Contractelor de Concesiune de Lucrari publice si a Contractelor de Concesiune de Servicii ;si modificarile din OUG 94/2007;
13. HG 925/2006 – norme de aplicare a OUG 34/2006
14. Legea nr.213/1998 privind proprietatea publicasi regimul juridic al acesteia;
15. HG 281/1993 privind salarizarea bugetarilor
16. HG125/1999 – metodologia de aplicare a normelor de evaluare
17. Contractul Colectiv de Munca – Cultura 2006-2008;
18. OG 124/2000 privind combaterea pirateriei audio-video (programe pentru calculator);
19. Legea 422/2001 privind protejarea monumentelor istorice
20. Legea 8/1996 privind drepturile de autor
21. OG 21/1992 privind protectia consumatorului
22. Legea 363/2007 combaterea practicilor incorecte ale comerciantilor in relatia cu consumatorii
23. Ordin 2035/2000 norme privind evidenta, gestiunea si inventarierea bunurilor culturale detinute de muzee si de alte unitati de profil, cu modificarile si completarile ulterioare
24. Ordin 2388/1995 pentru aprobarea normelor privind organizarea si efectuarea inventarierii partimoniului
25. Legea 22/1969 privind angajarea gestionarilor constituirea de garantii si raspunderea in legatura bunurilor organizatiilor socialiste
26. Legea 477/2004 privind codul de conduita a personalului contractual din autoritatilr si institutiile publice
27. Legea 193/2000 privind clauzele abuzive in contractele dintre comercianti comercianti si consumatori
28. Legea 240/2004 privind raspunderea producatorilor pentru pagubele generate de produsele cu defecte

CERINTE

- studii superioare juridice de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta
- experienta minimum 5 ani vechime in specialitate, dovedita cu carnet de munca
- cunostinte limba engleza
- operare PC

Institutie publica de cultura, Sector 3, Bucuresti, Tel 314.24.34/121
Concurs in data de 13.05.2008