Consilier Juridic

Bancpost SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Coordonarea activitatii de gestionare a litigiilor comerciale, civile, de drept administrativ, dreptul muncii si de orice alta natura in care Banca este parte;
Conducerea echipei de juristi care asigura reprezentarea in instanta, monitorizarea activitatii avocatilor colaboratori, raportari catre management cu privire la evolutia cazurilor;
Reprezentarea intereselor Bancii in proceduri in fata instantelor judecatoresti, arbitrale, administrativ-jurisdictionale si in fazele amiabile de solutionare a disputelor, inclusiv concilieri;
Introducerea de actiuni, cereri, redactari de documente procedurale catre instantele judecatoresti sau arbitrale, in scopul apararii si valorificarii drepturilor bancii;
Asigurarea suportului juridic necesar pentru recuperarea creantelor Bancii;
Avizarea actelor de executare efectuate de executorii bancari;
Acordarea de consultanta juridica pe probleme curente.

CERINTE

Studii superioare juridice;
Minim 3 ani experienta intr-o pozitie care presupune reprezentare in instanta;
Foarte bune cunostinte de procedura civila;
Experienta manageriala constituie un plus;
Excelente abilitati de comunicare, negociere, analiza si sinteza;
Orientare spre rezultate si lucru in echipa;
Bune cunostinte de limba engleza si operare PC;
Seriozitate, responsabilitate.

Bancpost este astazi una dintre cele mai importante banci din Romania. Avem o echipa puternica de specialisti, dispunem de o retea teritoriala extinsa si oferim o gama larga de produse si servicii special concepute sa satisfaca cele mai exigente dorinte ale clientilor corporativi, de retail si ale persoanelor fizice cu statut financiar ridicat din România.

Ne place si adesea reusim sa fim cu un pas inaintea celorlalti, sa aducem pe piata produse noi si competitive, intotdeauna orientate spre Client. Deoarece Clientul este cea mai importanta persoana din banca. Dorim ca toti clientii nostri sa fie tratati într-o maniera personalizata de catre profesionisti de valoare care sa ofere servicii excelente, produse de înalta calitate si promptitudine în acordarea de consultanta. Ne respectam partenerii de afaceri, incercam sa cream mediul de lucru ideal si conditiile prielnice pentru parteneriate “win-win” de lunga durata.

Ca urmare a intensei restructurari din ultimii doi ani, care a reproiectat activitatile sale de baza, Bancpost este astazi pregatita sa fie banca de prima optiune pentru clientii din Romania. Facem aceasta promisiune clientilor nostri: alegerea Dumneavoastra de a colabora cu Bancpost va fi rasplatita printr-o experienta placuta si profitabila.