Cercetator stiintific, programator

Universitatea Tehnica de Constructii

Job expirat

RESPONSABILITATI

Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti anunta scoaterea la concurs a următoarelor posturi, pe durata determinata, in cadrul proiectului PLATFORMA DE GESTIUNE A APEI SUBTERANE DIN MEDIUL SEDIMENTAR IN ZONE URBANE, finanțat din Fondurile Structurale 2007 – 2013, PROGRAMUL OPERAŢIONAL SECTORIAL CREŞTEREA COMPETITIVITĂŢII ECONOMICE, AXA PRIORITARĂ 2 – COMPETITIVITATE PRIN CDI, Operaţiunea 2.1.2: „Proiecte CD de înalt nivel ştiinţific la care vor participa specialişti din străinătate".

Cercetător stiintific doctorand :
- Colectare date geologice, hidrogeologice, calitate, etc.
- Teste si maturatori de teren
- Introducere date colectate in bazele de date aferente proiectului
- Se va implica alături de echipa de implementare a proiectului, la realizarea acestuia precum si la activitătile de publicitate si informare.

Cercetător stiintific posdoc I:
- Discretizarea in mod corespunzător a domeniului (spatiu/timp).
- Elaborarea modelelor hidrogeologice 3D (deterministe si probabiliste) de distribuție a proprietarilor hidraulice cu privire la proprietățile petrografice, limitele si legăturile dintre sedimentele sistemului acvifer Moesic.
- Se va implica alături de echipa de implementare a proiectului, la realizarea acestuia precum si la realizarea studiilor din cadrul proiectului.

Cercetător stiintific posdoc II:
- Construirea unei platforme integrate de date spatiale geologice si hidrogeologice pe suport SIG
- Integrarea parametrilor hidraulici de la date punctuale si/sau reale extrase din metodologii diverse (date petrofizice, teste geotehnice, teste hidraulice etc)
- Se va implica alaturi de echipa de implementare a proiectului, la realizarea acestuia precum si la realizarea studiilor din cadrul proiectului.

Cercetător stiintific posdoc III:
-Va realiza modelarea 3D a curgerii si transportului de poluanti in medii sedimentare

Programator:
- Dezvoltarea de unelte software pentru integrarea datelor stratigrafice si geologice
- Realizarea unui scheme UML pentru un model cadru 3D de ape subterane in mediile sedimentare
- Furnizarea de programe software suport pentru realizarea obiectivelor proiectului.

Va rugam sa mentionati pentru care dintre posturile disponibile doriti sa aplicati.
Informatii suplimentare pot fi obtinute de la directorul de proiect dr. ing. Radu-Constantin GOGU, la telefonul 0724.999.133.

CERINTE

Cercetător stiintific doctorand:
- Absolvent de studii superioare de specialitate (Geografie, Geologie, Geofizică);
- Absolvent de master sau studii aprofundate in domeniu;
- Vechime in cercetare minim 3 ani;
- înscris la doctorat;
- minim 2 articole publicate in reviste de specialitate

- Doctor în stiinte (geologie, geofizică, inginerie);
- Vechime in cercetare minim 5 ani;
- minim 5 articole publicate in reviste de specialitate;

- minim 5 articole publicate in reviste de specialitate

- minim 5 articole publicate in reviste de specialitate.

- Absolvent de studii superioare de specialitate (Matematica, Automatica, Informatica, Cibernetica);
- Vechime in domeniu: minim 3 ani.

BENEFICII OFERITE

Se vor discuta in cadrul interviului.

DESCRIEREA FIRMEI

Invatamant superior de constructii.