Casier - depuneri bancare

TRENKWALDER

Job expirat

RESPONSABILITATI

Raspunde de tinerea corecta si la zi a evidentei primare privind activitatile de
incasari si plati prin casierie.
-Intocmeste corect si la zi chitantele pentru sumele incasate de la clienti la vinzarea
cu plata pe loc, conform facturilor intocmite.
-Incaseaza sumele de bani de la clienti, prin numarare faptica, in prezenta
acestora.
-Preda personalului din vinzari care au sarcina si au aprobare pentru aceasta
(agenti , inspectorii de vinzari, agenti de livrare, directori, etc.) chitantiere , pe baza
de semnatura , preluind cotorul celui anterior. Nu elibereaza alt chitantier pina la
epuizarea celui anterior decit in cazul in care chitantierul aflat la utilizator nu are file
suficiente pentru activitatea de incasare din ziua urmatoare.
-La primirea chitantierelor le verifica fila cu fila, urmarind cursivitatea numerelor si
semneaza pe ultimul exemplar.
-Primeste de la predatori si verifica numerarul, monetarele si chitantele, pe baza
borderoului-monetar, care serveste la justificarea modului de utilizare a chitantelor.
-Intocmeste zilnic Registrul de casa fara corecturi, stersaturi sau taieturi, iar daca
se fac totusi, din gresala, suma gresit trecuta se bareaza cu o linie si se semneaza
de catre casierul care a efectuat corectura.
-Preda zilnic in contabilitate primul exemplar din Registrul de casa, pentru operarea
incasarilor in programul de contabilitate, impreuna cu exemplarul 1 al borderourilormonetar
si cu documentele de casa.
-Ridica zilnic de la banca Extrasul de cont si il preda in contabilitate pentru a fi
inregistrat.
-Raspunde de depunerea integrala a numerarului incasat in fiecare zi la banca, in
contul unitatii.
-Respecta plafonul de casa, plafonul de plati/zi si incasarea maxima /client/zi,
conform legislatiei in vigoare.
-Tine evidenta cecurilor predate la banca in Registrul intern de evidenta a cecurilor
de incasat, pe care il preda la Serviciul Financiar la sfirsitul lunii, impreuna cu
borderoul de depunere a cecurilor (exemplarul vizat de banca).
-Raspunde de exactitatea calculelor din documentele intocmite.
-Elibereaza numerar din caserie numai pe baza unei Dispozitii de plata semnata
de contabilul sef director.
-Are obligatia de a permite efectuarea controlului si de a pune la dispozitia
organului de control a tuturor documentelor contabile, evidentelor si a oricaror altor
elemente materiale sau valorice solicitate pe care le detine, in vederea cunoasterii
realitatii obiectelor si surselor impozabile sau taxabile.
-Respecta conditiile conducerii in ceea ce priveste conditiile de livrare.
-Raspunde material si disciplinar pentru pagubele produse, daca prin fapta si in
legatura cu munca a cauzat pagube materiale societatii.
-Respecta cu strictete procedurile de lucru.

CERINTE

Eperienta pe un post similar min 3 ani;
Studii superioare economice.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial competitiv

Trenkwalder este o companie specializata in servicii de resurse umane. Serviciile noastre: recrutare, angajare temporara, cercetari de piata, salarizare si administrare de personal,training, teambuilding.

Trenkwalder este una dintre cele mai mari companii de recrutare, selecţie şi plasare de personal din România, având 9 filiale în Sibiu, Bucureşti, Piteşti, Oradea, Timişoara, Cluj, Iaşi, Arad, Braşov cu 99 de consultanţi şi venituri consolidate de 22 de milioane de euro în 2011 (Trenkwalder şi Trenkwalder Services). Trenkwalder este membră a Asociaţiei Române a Agenţilor de Muncă Temporară (ARAMT).