CABINET INDIVIDUAL DE PSIHOLOGIE - PRACTICA IN PSIHOLOGIE / CURSURI SPECIALITATE / COLABORARE / PROJECT-BASED

CABINET PSIHOLOGIC

Job expirat

RESPONSABILITATI

Anuntul se adreseaza studentilor si absolventilor, oferindu-le acces la informari-documentari si perspective practice asupra domeniilor psihologice catre care ei au inclinatie si noi competenta (pentru a putea desfasura activitati de practica si/sau cursuri de specialitate conform cerintelor impuse de unitatea, de institutia de invatamant de unde provin, cerintelor de perfectionare cerute de scopul personal si/sau Colegiul Psihologilor ).

Una dintre problemele majore reclamate de studenti, dar si de absolventi/masteranzi este imperativitatea pregatirii si experientei in momentul angajarii. In cazul psihologilor, acest dezavantaj se manifesta acut, iar patrunderea lor in cadrul firmelor si productiei reprezinta de cele mai multe ori o provocare dificila.
Pentru a veni in intampinarea acestor necesitati, demaram stagiile teoretice si practice dar si cursuri de specialitate, oferind posibilitatea dobandirii experientei profesionale de catre participanti entuziasti si implicati, care doresc sa urmeze o astfel de cariera si ulterior sa obtina o colaborare.

In urma selectiei practice se ofera posibilitatea de colaborare, oferind sansa rapida de promovare, bazata strict pe rezultatele proprii!

CERINTE

Desfasurarea Practicii Psihologice:

- practica consta in stagii de practica derulate pe parcursul a 1-2 saptamani pentru fiecare domeniu ;
- domeniile dupa care se formeaza grupele de stagiile de practica sunt: psihoterapie, psihologie clinica, psihopedagogie speciala scolara si vocationala , psihologia muncii si organizationala, psihologie aplicata in servicii, psihologia transporturilor, psihologie aplicata in domeniul securitatii nationale;
- studentii/absolventii/masteranzii vor beneficia de un numar ales de ei de ore de practica, repartizarea acestora facandu-se in functie de disponibilitatea fiecaruia;
- perioada de practica poate fi prelungita, in functie de implicarea participantului in activitatea domeniului in cadrul caruia a desfasurat acele ore de practica;
- pe parcursul stagiilor de practica participantii se vor putea implica activ in desfasurare, iar pe baza unei evaluari din partea superviser-ului sau coordonatorului, vor fi propusi pentru colaborare in limita locurilor disponibile.

CURSURILE de specialitate sunt pe domeniile:

1.”Elemente de logopedie si psihopedagogie speciala” – Martie 2011

2. „Dezvoltare Personala sau Analiza Personala” - Martie 2011

3. „Psihologia muncii si organizationala, psihologia resurselor umane - Metode si Tehnici de lucru - Aplicatii practice”

4. „Ajuta copilul din tine si/sau copilul tau in lupta cu depresia si anxietatea - cu temerile si fobiile”

5. Supervizare profesionala psihologica in specialitatea “Psihologia Muncii Si Organizationala” – Ianuarie – Decembrie 2011

Prin intermediul stagiilor de practica, cursurilor de specialitate si colaborarilor cabinetul ofera studentilor/absolventilor oportunitatea de a se familiariza cu experienta si activitatea psihologilor, de a lua la cunostinta reglementarile actuale cu privire la posibilitatea/cerintele/conditiile de a deveni psiholog autorizat (programul fiind flexibil si in functie de activitati). (Cabinetul este situat in zona Pta. Unirii)

Pentru detalii si inscrieri: la tel. 0763 695 953, 0734 218 855,
pe adresa de e-mail: epsiho.cabinet@yahoo.com sau pe www.epsiho.ro

BENEFICII OFERITE

Responsabilitati si beneficii/ cerinte:
Scop :

- familiarizarea studentilor/absolventilor cu specificul firmei si domeniul de activitate, informarea si pregatirea acestora prin programul de practica psihologica din unul sau mai multe din domeniile de care se ocupa cabinetul si cursurilor de specialitate (oferindu-le: mapa cu suport curs, cuprinsul domeniului, continutul portofoliului de practica, materiale de lucru (ex.chestionare), C.D. cu format de curs si materiale, acces la testele psihologice in variantele clasica si software cu indrumare de specialitate);

- posibilitatea de a face practica si a intocmi raportul de practica, posibilitatea de a obtine adeverinta catre institutia de invatamant sau atestat de practica, dar si o recomandare intocmita de coordonatorul de specialitate si care poate fi folosita pe mai departe (eventuala angajare sau la atestarea psihologica proprie);

- posibilitatea de a-si intocmi lucrarea de diploma;

- posibilitatea de a deveni colaborator.

CABINET INDIVIDUAL DE PSIHOLOGIE - coordonat de psihologi specialisti / psihoterapeuti specialisti - autorizat de Colegiul Psihologilor din Romania - avand competenta in domeniile: psihoterapie, psihologia muncii si organizationala, psihologie aplicata in servicii, psihologia transporturilor, psihologie aplicata in domeniul securitatii nationale, psihologie clinica si psihopedagogie speciala - ofera posibilitatea studentilor / absolventilor de a face practica in oricare din domeniile enuntate. (Cabinetul este situat in zona Pta. Unirii)