Business Development Manager - DIVIZIA IT&C

SC UTI SYSTEMS SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Organizeaza si coordoneaza departamentul de Business Development din cadrul Business Unit-ului;
- Contribuie la dezvoltarea si implementarea planului de vanzari si marketing pentru Business Unit;
- Defineste strategia de abordare a pietei si strategia de pret si o supune aprobarii Directorului de Business Unit si Directorului General al Diviziei IT&C ;
- Identifica si fructifica oportunitatile de afaceri in cadrul pietei de profil;
- Mentine si dezvolta relatiile cu clientii strategici din zona guvernamentala si corporate;
- Analizeaza evolutia vanzarilor si dezvolta solutii pentru atingerea obiectivelor de business;
- Cooordoneaza procesul de depunere a ofertelor (in conditiile si in termenele stipulate de organizatorul licitatiei sau autoritatea contractanta) si de urmarire a acestora;
- Coordoneaza si monitorizeaza dezvoltarea portofoliului de clienti, mentine si dezvolta relatiile cu clientii importanti pentru castigarea increderii si fidelizarea acestora;
- Coordoneaza echipa de vanzari si echipa de marketing, analizand raportarile periodice si etapele de dezvoltare a proiectelor derulate;
- Coordoneaza activitatea de marketing din cadrul Business Unit-ului si asigura integrarea strategiei de marketing si strategiei de vanzari;
- Intocmeste bugetul pentru Departamentul de Business Development in functie de informatiile si estimarile primite de la compartimentele coordonate si il supune aprobarii Directorului de Business Unit.

CERINTE

- studii superioare - profil tehnic;
- experienta in domeniul vizat de minim 4-5 ani;
- cunostinte avansate pentru retele TCP/IP, LAN, WAN, WLAN, Radio;
- certificarile tehnice (CISCO, JUNIPER, Nokia, Check Point) constituie avantaj;
- cunostinte avansate de Microsoft (Windows 200x Server, Active Directory, etc);
- certificarile Microsoft constituie avantaj;
- cunostinte avansate de Linux/UNIX (configurare si administrare) constituie avantaj;
- cunosinte avansate in domeniul securitatii informatice (VPN, PKI, tehnologii de autentificare si criptare) constituie avantaj;
- cunostinte avansate concepte de dezvoltare software si arhitectura software constituie avantaj;
- cunostinte de limba engleza nivel avansat;
- permis de conducere categoria B;
- abilitati de analiza si organizare;
- abilitati de prezentare, negociere, comunicare.

BENEFICII OFERITE

- Sistem de bonusare in functie de realizari;
- Mediu de lucru dinamic, profesionist;
- Posibilitati de afirmare si promovare in cadrul unei companii solide.

Lider in dezvoltarea de solutii, produse si servicii de inalta tehnologie, cu rezultate remarcabile in zona de cercetare-dezvoltare si inovare, divizia IT&C acopera ca arii de expertiza: dezvoltare software, solutii de securitatea informatiei, comunicatii, solutii de criptare si compatibilitate electromagnetica, precum si integrare de sisteme informatice.