Business Analyst

S.C.RADCOM SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pentru postul de Business Analyst căutăm o persoană creativă şi versatilă care este în căutare de noi provocări. O persoană care găseşte soluţii şi care poate vedea calea de mijloc între două direcţii în opoziţie. O persoană care vorbeşte atât limba clientului cât şi pe cea a tehnicilor.
Îi oferim ocazia să lucreze într-un mediu în care iniţiativa este susţinută şi încurajată şi învăţarea este un proces firesc. Proiectele pe care va lucra sunt diversificate şi prezintă particularităţi specifice industriilor de telecom, medical, transport, comerţ online şi bancar.

Responsabilităţi:

Analizează cerinţele de la clienţii interni şi externi;
Înţelege şi traduce cerinţele de business în specificaţii funcţionale;
Extrage cerinţele pe baza documentaţiei de proiect (caiet de sarcini, ofertă tehnică, cadru legislativ) şi a întâlnirilor cu clientul;
Redactează şi validează specificaţiile tehnice;
Analizează impactului negativ provocat de schimbările propuse şi găseşte soluţii pentru minimizarea acestuia;
Ofertă soluţii pentru optimizarea proiectului sau a procesului şi le argumentează;
Asigură calitatea livrabilelor şi tratează atât cerinţe funcţionale cât şi pe cele de securitate, performanţă, scalabilitate, etc;
Este puntea de legătură între client, project manager, programatori şi testeri pentru a asigura înţelegerea corectă a cerinţelor;
Participă la estimarea activităţilor din proiect;
Urmăreşte proiectul pe parcursul implementării şi se implică împreună cu programatorii în rezolvarea problemelor apărute în timpul dezvoltărilor;
Revizuieşte şi optimizează constant cerinţele tehnice;
Participă la licitaţii şi la ofertare prin întocmirea ofertei tehnice şi contribuie la evaluarea financiară;
Verifică dezvoltarea produselor software în parametrii de calitate ceruţi de client şi în conformitate cu standardele companiei;
Supervizează testarea, scrierea UAT-urilor şi participă la acceptanţa proiectului;
Pregăteşte şi prezentă progresul proiectului;
Asigură continuitatea proiectului (suport şi CR-uri);
Realizează documentaţiile necesare proiectului: meeting reports, status report, manuale de utilizare, etc.

CERINTE

Experienţă în funcţia de Analist IT;
Creativitate şi iniţiativă;
Atenţie la detalii;
Familiarizat cu tehnologiile de dezvoltare software;
Capacitate de sinteză;
Abilitate în analiza datelor şi diagnostic (folosind SQL, Excel sau alte instrumente de analiză a datelor);
Abilitate în rezolvarea rapidă a problemelor;
Gândire analitică şi logică;
Abilitaţi de comunicare scrisă şi verbală;

RADCOM is a Romanian telecommunication company which develops, integrates and supports software for TelCo platforms, telematic solutions and call centers. Trusting and traditional partner of world leading IT companies, RADCOM provides software development, integration and customization, software consultancy, hardware manufacturing of LED displays, vehicle Onboard Computers, GSM networks and radio networks installation and other related services.