Asistenta Medicala Stomatologie

Clinica Dr.Vereanu

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Sa pregateasca si sa prepare toate materialele dentare conform instructiunilor medicului stomatolog, pentru toate tipurile de manevre (extractii, implanturi, protetica, etc);
• Sa pregateasca instrumentarul stomatologic si sa-l puna la dispozitia medicului stomatolog;
• Sa pregateasca pacientul pentru procedura medicala;
• Sa acorde primul ajutor pacientilor, in cazul in care este nevoie;
• Sa dezinfecteze si sa sterilizeze instumentele medicale; asistenta raspunde de sterilitatea din cabinet in cazul controalelor de la Sanepid . Amenzile ce recurg din sterilizari necorespunzator facute se vor retine din salariul asistentelor implicate sub forma de procent.
• Sa gestioneze optim stocul de materiale din cabinet, asigurand existenta permanenta a acestora si evitand excesul;
• Sa programeze impreuna cu receptia pacientii, in functie de timpul acestora si disponibilitatea medicului;
• Sa colaboreze indeaproape cu laboratorul de tehnica dentara in sensul trimiterii de amprente, radiografii, mulaje etc si primirii de rezultate;
• Sa gestioneze fisele medicale ale pacientilor;
• Sa intretina cabinetul in perfecta ordine, igiena si dotare corespunzatoare; Este direct si unic responsabil de cabinetul medical alocat; raspunde de curatenia cabinetului alocat si de coordonarea femeii de servici in ceea ce priveste curatenia cabinetului;
• Sa intretina aparatura medicala a cabinetului si sa semnaleze imediat eventuale disfunctionalitati ale acesteia;
• Sa dea pacientilor sfaturi si indrumari cu privire la igiena dentara/orala;
• Sa cunoasca legislatia in vigoare cu privire la regulile de sterilizare aprobate de colegiul medicilor si asistentelor si a le respecte intocmai.
• Sa se informeze permanent asupra noutatilor legislative si materiale de sterilizare si tehnici nou aparute.
• Sa respecte normele de protectia muncii si PSI.

CERINTE

1. Studii:
Scoala profesionala in domeniu

2. Calificări, atestări (certificări)

OBLIGATORIU: Atestatul professional, vizat la zi si polita de Malpraxis valabila

3. Experienţa în domeniu (sau pe un post similar)

Minim 2 ani intr-un cabinet medical stomatologic.

4. Abilităţi
• Operare PC (word, excel, powerpoint, outlook, etc)
• Cultură generală

6. Limbi străine: (nivel: basic, conversational, fluent)

Limba engleza – MINIM nivel conversational. De preferat FLUENT.

Orice alta limba straina reprezinta un atuu.

7. Alte cerinte:

• Persuasiune
• Abilitati excelente de prezentare si comunicare
• Integritate si confidentialitate
• Capacitatea de a planifica si monitoriza activitati
• Capacitatea de a rezolva probleme
• Rezistenta la stres
• Aptitudini de relationare foarte bine dezvoltate
• Atentie la detalii
• Spirit inovator
• Autodisciplina.
• Cochete si permanent aranjate la par si unghii. Unghiile scurte, nu mai lungi de 1-2 mm fata de marginea atasata a unghiei. Parul daca este lung trebuie strans in coada sau coc. Machiaj obligatoriu dar machiaj discret de zi. Uniforma impecabila.

BENEFICII OFERITE

Salariu Atractiv
Servicii stomatologice

Clinica Stomatologica cu trei cabinete, specializata in chirurgie orala si implantologie