Asistent Social in cadrul Centrului Stelutelor

Asociatia M.A.M.E.

Job expirat

RESPONSABILITATI

- evalueaza si selecteaza beneficiarii eligibili pentru acordarea categoriilor specifice de sprijin, conform procedurii interne de lucru a organizatiei;
- informeaza si consiliaza beneficiarul si/sau familia acestuia asupra procesului de acordare ajutor;
- monitorizeaza cazurile si inregistreaza progresele aparute in dezvoltarea beneficiarilor;
- realizeaza rapoarte lunare de activitate;
- efectueaza, ocazional, vizite la domiciliu sau in institutia in care este internat beneficiarul.

CERINTE

- studii superioare de profil – absolvent/a al/a Facultatii de Sociologie si Asistenta Sociala, avizat pentru profesia de asistent/a social/a.
- experienta de min. 1-2 ani intr-un serviciu de asistenta sociala in domeniul public sau privat/ONG.
- abilitati de comunicare si relationare necesare in contactul cu beneficiarii copii cu probleme grave de sanatate;
- capacitatea de a lucra eficient in echipa;
- cunostinte operare calculator: Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint), Internet.
- cunostinte avansate de limba engleza.

BENEFICII OFERITE

- Posibilitatea de a lucra alaturi de echipa asociatiei pentru a oferi sprijin copiilor si tinerilor din Romania aflati in diferite situatii de risc;
- Un mediu de lucru flexibil si deschis;
- Multiple oportunitati de dezvoltare personala, training-uri de perfectionare interne si externe;
- Participarea la evenimentele organizate de asociatie sau la cele la care se primesc invitatii, in calitate de reprezentant.

Asociatia M.A.M.E. - Maternitate, Advocacy, Medicina, Educatie, este o organizatie non-profit fondata in anul 2009 cu scopul de a sustine pacientii diagnosticati cu cancer si alte afectiuni grave din Romania, in special copii. Pentru a afla mai multe detalii, va rugam sa accesati: www.asociatiamame.com sau www.facebook.com/AsocMAME