ASISTENT MARKETING - IT

RTC Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Mentinerea contactului si mijlocirea trimiterii de produse spre testare catre presa de specialitate (reviste si publicatii IT);

- Preselectarea produselor, retragerea lor din gestiuni;

- Medierea dintre product managerii IT si realizatorii cataloagelor IT pentru furnizarea informatiilor necesare (descrieri tehnice, fotografii, recenzii de produs);

- Sustinerea tuturor campaniilor de promovare (participarea la targuri si expozitii IT: CERF, Kidex etc) prin implicare in activitatile organizatorice specifice;

- Mentinerea periodica a contactului cu furnizorii si verificarea listelor de distributie pentru determinarea produselor noi, cu potential crescut de vanzare si informarea lantului de achizitie despre eventualele oportunitati;

- Mijlocirea unui canal eficient de informare intre departamentul PR, departamentul de achizitii si companiile cu profil IT din grup;

- Sustinerea tuturor campaniilor de informare tehnica a magazinelor, prin culegerea de informatii (noi aparitii si tendite pe piata IT externa, dar si in listele de distributie interne), redactarea si transmiterea acestora mai departe in vederea imbunatatirii fluxului de informare necesar echipelor de vanzare, product managerilor etc.

CERINTE

- Studii superioare finalizate;

- Experienta relevanta in domeniul IT (marketing, canale de promovare specifice);

- Cunostinte IT hardware avansat, o foarte buna cunoastere a pietei de specialitate (producatori,retailisti), a produselor si serviciilor, o buna cunoastere a canalelor de informare specifice IT (site-uri si publicatii de specialitate);

- Cunostinte operare PC (Word, Excel) - nivel avansat;

- Cunostinte limba engleza -nivel avansat;

BENEFICII OFERITE

- Mediu de lucru atractiv si dinamic.

- Posibilitati de dezvoltare a carierei.

Grup de peste 50 de companii ce activeaza in diverse domenii: distributie (papetarie, IT, carte, jucarii, produse de larg consum), transport si logistica, retail (reteaua de magazine Diverta, Best Computers), productie, telecomunicatii, imobiliare.