Asistent de cercetare doctorand

Universitatea Tehnica de Constructii

Job expirat

RESPONSABILITATI

Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti, prin Centrul de Cercetare Ingineria Apelor Subterane, scoate la concurs o pozitie de asistent cercetare doctorand in cadrul proiectului de cercetare SIMPA – Platforma de gestiune a apei subterane in mediul sedimentar in zonele urbane.
Descrierea pozitiei: Pozitia de asistent de cercetare doctorand presupune cercetarea regimului de curgere a apei subterane in medii sedimentare (poros-permeabile) din zone urbane. Activitatea de cercetare va consta in determinarea parametrilor hidrogeologici ai structurilor acvifere si modelarea matematica a curgerii apei subterane.

Procesul de recrutare :
•Interviu ;
•Examinare scrisa din urmatoarele domenii : matematica, hidrogeologie, hidraulica.
•Aplicantul trebuie sa se inscrie la Universitatea Tehnica de Constructii Bucuresti, Scoala Doctorala « Ingineria Mediului Construit », inscrierea si acceptarea in cadrul scolii fiind o conditie eliminatorie.

Data limita de depunere a aplicatiilor (C.V-urilor) este 25.08.2011.

Bibliografie examinare scrisa:
- Cioc D., (1983) Hidraulica, Editura Didactica si Pedagogica.
- Scradeanu D. Gheorghe A., (2007) Hidrogeologie generala, Editura Universitatii din Bucuresti
- Albu M., (1981) Mecanica apelor subterane, Editura Tehnica
- Hancu S., Popescu M., Duma M., Dan P., Rus E., Zaharescu E., Danchiv A., Constantinescu A., (1985) Hidraulica Aplicata. Simularea numerica a miscarii nepermanente a fluidelor. Editura Tehnica

CERINTE

-Diploma de inginer / sau echivalent (inginerie civila, fizica, chimie, geologie) ;
-Diploma de master ;
-Cunostiinte solide de modelare matematica ;
-Cunostiinte de hidrogeologie, geologie, hidraulica ;
-Cunostiinte generale de informatica (utilizare PC este obligatorie) ;
-Cunoasterea limbii engleze este obligatorie.

Constituie avantaje :

-Cunostiinte de programare (VB.NET ; C++ ; Visual Basic, Java, SQL, UML);
-Cunoasterea programelor de modelare matematica in hidrogeologie/geologie (ex: GMS, RockWorks) ;
-Cunostiinte GIS ;
-Alte limbi straine (germana, spaniola, franceza).

BENEFICII OFERITE

•Lucru intr-o echipa tanara multidisciplinara ;
•Mediu universitar de cercetare ;
•Salariu competitiv

DESCRIEREA FIRMEI

Invatamant superior de constructii.