Arhitect sistem informatii

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Piloteaza activitatea de urbanism: defineste principii si reguli de urbanism, bazate pe regulile de grup sau din industrie (TOGAF); precum si planul de urbanism (arhitectura tinta) tinand cont de obiectivele strategice ale bancii
- Realizeaza documente de comunicare urbanism pentru echipele in cadrul Directiei de Sisteme Informatice si integreaza in metodologia de proiect elementele necesare pentru ca echipele de proiect sa aplice in mod transparent elementele de urbanism
- Participa la cadrajul proiectelor identificand solutia high-level si impactul pe sistemul de informatii
- Realizeaza sau asista echipele proiect in procesul de definire solutie functionala si aplicativa
- Identifica si recomanda solutii bazate pe cerintele de business, principiile de urbanism, capabilitatile produselor analizate, constrangerile tehnice si evolutiile si trendurile de industrie
- Verifica conformitatea solutiei definita in cadrul proiectelor cu principiile si regulile de urbanism
- Participa la cererile de oferta pentru solutii oferite de furnizori externi si apreciaza calitatea acestor solutii din punct de vedere urbanism, interfete, cerinte non functionale
- Gestionare referential de aplicatii din Sistemul de Informatii BRD si realizarea de cartografii functionale si aplicative ale sistemului informatic folosind aplicatia MEGA
- - Realizareaza cartografiile functionale si aplicative ale sistemului informatic folosind aplicatia MEGA

CERINTE

- Studii superioare tehnice (Automatica, Informatica, Cibernetica)
- Cunostinte de arhitectura de enterprise, principia si demers urbanism
- Cunostinte tehnici de modelizare (ex ULM)
- Cunostinte de baza a conceptelor bancare
- Cunostinte arhitecturale si functionale asupra sistemelor de informatii
- Viziune globala asupra evolutiei sistemelor informatice
- Experienta in elaborarea de solutii functionale si aplicative - avantaj
- Participare la proiecte informatice complexe – avantaj
- Bune cunostinte de limba engleza; limba franceza - avantaj

Profilul candidatului:

- Capacitate de analiza si sinteza
- Capacitate de organizare a muncii
- Abilitati de comunicare si leadership
- Rezistenta la stres

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a incepe o cariera in domeniul bancar;
Tip contract: contract pe perioada nedeterminata

Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii vor fi pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.