Arhitect de Sistem - DIVIZIA IT&C

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

Proiectarea, implementarea si configurarea sistemelor informatice complete:
- analiza cerintelor tehnice de sistem informatic;
- generarea specificatiilor generale pentru sistemul informatic pe baza cerintelor tehnice, a solicitarilor beneficiarului si a limitarilor de costuri;
- furnizarea de solutii si alegerea componentelor de sistem informatic;
- dimensionarea resurselor hardware;
- definirea interactiunilor dintre componente;

Proiectarea si coordonarea procedurilor de testare de sisteme IT;

Coordonarea din punct de vedere tehnic a echipelor tehnice de proiect:
- elaborarea documentelor tehnice (oferte tehnice, document engineering,);
- stabilirea parametrilor de sistem pentru echipamente de retea (firewall-uri, routere, Switch-uri, IDS/IPS appliance-uri, sisteme VoIP), pentru servere, pc-uri si accesorii, a (imprimante, scannere, sisteme video-conferinta), pentru echipamente de stocare (SAN, NAS, etc) si de back-up, a serviciilor baza de retea (DNS, DHCP, NTP,etc.));

Pregatirea si supervizarea echipelor de instalare si integrare a echipamentelor de telecomunicatii si IT;

Monitorizarea echipamentelor de sistem IT in vederea optimizarii parametrilor de activitate/performante la nivelul echipamentelor de sistem IT;

Pregatirea testelor de acceptanta de sistem

Colaborarea cu responsabilii tehnici si cu Team Leaderii din diferite arii tehnice ale proiectelor (retea, software, securitate, baze de date); colaborare cu echipa/echipele de asigurare a calitatii

Analiza cerintelor de proiecte potentiale, propunerea de solutii tehnice si arhitecturi de sistem IT;

Prezentarea si sustinerea de arhitecturi de sistem catre clienti/parteneri;

CERINTE

- studii superioare - profil tehnic;
- experienta in domeniul vizat de minim 4-5 ani;
- cunostinte avansate pentru retele TCP/IP, LAN, WAN, WLAN, Radio;
- certificarile tehnice (CISCO, JUNIPER, Nokia, Check Point) constituie avantaj;
- cunostinte avansate de Microsoft (Windows 200x Server, Active Directory, etc);
- certificarile Microsoft constituie avantaj;
- cunostinte avansate de Linux/UNIX (configurare si administrare) constituie avantaj;
- cunostinte avansate in domeniul securitatii informatice (VPN, PKI, tehnologii de autentificare si criptare) constituie avantaj;
- cunostinte avansate concepte de dezvoltare software si arhitectura software constituie avantaj;
- cunostinte de limba engleza nivel avansat;
- permis de conducere categoria B;
- abilitati de analiza si organizare;
- abilitati de prezentare, negociere, comunicare.

BENEFICII OFERITE

- Sistem de bonusare in functie de realizari
- Mediu de lucru dinamic, profesionist
- Posibilitati de afirmare si promovare in cadrul unei companii solide.

Lider in dezvoltarea de solutii, produse si servicii de inalta tehnologie, cu rezultate remarcabile in zona de cercetare-dezvoltare si inovare, divizia IT&C acopera ca arii de expertiza: dezvoltare software, solutii de securitatea informatiei, comunicatii, solutii de criptare si compatibilitate electromagnetica, precum si integrare de sisteme informatice.

Detalii despre preocuparile si realizarile echipei IT&C din grupul UTI pot fi obtinute vizitand site-ul www.uti.ro.