Area Sales Manager Prahova/Buzau.Vrancea/Bucuresti - domeniul agricol

ABC Human Capital

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clientul nostru este o companie dedicata agriculturii romanesti, domeniu care, cu rabdare, investitii si pricepere, se dovedeste a fi unul extrem de profitabil. Printre multiplele variabile pe care le implica agricultura, compania este o componenta stabila si de incredere a economiei romanesti.
Plecand de la procesarea semintelor oleaginoase pentru ulei, depozitarea si comertul cu cereale si oleaginoase, clientul nostru si-a extins afacerile in domeniul agribusiness-ului, facand legatura intre marii procesatori si fermieri, si oferind siguranta ambelor parti.

Sarcinile si responsabilitati specifice postului

- Intocmeste si vizeaza dosarul care contine contractul de vanzare inputuri, respecta procedurile firrmei cu privire la continutul dosarului de vanzare si modul de circulatie al tuturor actelor si documentelor dosarului, angajarea societatii in aceasta relatie cintractuala urmand a se face prin contrasemnatura directorului general al firmei;
- Cunoaste in permanenta situatia centralizata si pe clienti/fermieri/furnizori a tuturor contractelor intocmite; cunoaste toate informatiile legate de suprafete, cantitati, produse contractate, valori si produse acordate ca input;
- Are permanent in vedere cresterea volumului de vanzari de produse agricole si extinderea ariei de acoperire alocate in concordanta cu politica firmei si cu prioritatile de moment ale acesteia;
- Identifica si propune oportunitati de crestere (clienti noi);
- Actualizeaza permanent baza de date a fermierilor existenti si identifica noi fermieri si furnizori de inputuri pe langa cei existenti; are obligatia de a contacta pe toti fermierii care sunt solvabil si prezinta interes cu scopul realizarii obiectivelor (targetelor stabilite), in vederea incheierii de contracte si mentinerea unor bune relatii in timp cu acestia;
- Asista, la solicitarea Directorului Regional la predarea/primirea marfii si acolo unde e cazul, la analizele calitative si cantiative la receptionarea/livrarea de inputuri - in functie de specificatiile contractelor incheiate cu furnizorii/beneficiarii;
- Mentine si promoveaza in piata imaginea firmei prin ofertele de input-uri in zona sa de activitate;
- Se informeaza cu privire la activitatea in piata de inputuri agricole si informeaza zilnic conducerea asupra preturilor, produsele comercializate, etc.;
- Intocmeste zilnic raportul cu activitatea desfasurata in ziua respectiva, cu actiunile desfasurate de concurenta si alte probleme de interes pentru firma si il transmite in format electronic Directorului regional/Category managerului si analistului de vanzari, in vederea raportarii;
- Utilizeaza in mod rational, economic si in interes de serviciu toate obiectele si mijloacele fixe pe care le are in gestiune si il ajuta in desfasurarea activitatii (autoturism, laptop, telefon si altele, toate de serviciu);
- Raspunde pentru activitatea de vanzare a input-urilor si recuperare a acestora in urma activitatii desfasurate, din zona sa de responsabilitate, in conformitate cu contractele incheiate;
- Se asigura ca documentele care prezinta garantii la contractele incheiate sunt suficiente si acoperitoare pentru realizarea creantei.

CERINTE

- Studii universitare agronomice
- Experienta in vanzare de inputuri pt agricultura: seminte, ingrasaminte, pesticide de minim 3 ani.
- Cunostinte de utilizare a calculatorului (MS Office)
- Engleza (prezinta avantaj).

Furnizam solutii extinse pentru proiecte de Resurse Umane inca din 2005. Adaptam cu succes noile tendinte in domeniul Resurselor Umane si utilizam creativ oportunitatile pe care le ofera mediul economic pentru atingerea target-urilor comerciale si de comunicare ale partenerilor nostri.

Munca noastra include solutii bazate pe analize si experienta, programe de implementare a strategiilor de retentie si motivare personal adaptate fiecarui partener, analize complete ale profilurilor candidatilor, selectia strategiei optime pentru implementarea fiecarui proiect, evaluarea si monitorizarea eficientei solutiilor propuse.

Aceasta se traduce in programe inteligente sustinute prin baze de date complete si complexe, aplicatii web, portaluri de informare si socializare, baterii de teste concepute si implementate impreuna cu fiecare dintre parteneri, campanii de marketing online si head-hunting.

Misiune: ??? sa contribuim la indeplinirea obiectivelor partenerilor nostri prin abordarea celui mai important capital al oricarei companii; cel intelectual???.