Area Sales Manager

JOBSgarden

Job expirat

RESPONSABILITATI

• participa la intocmirea planului anual de vanzari pentru zona sa si urmareste indeplinirea obiectivelor de vanzare ale reprezentantelor din zona sa;
• propune previziuni privind planul lunar de vanzari;
• raspunde de dimensionarea optima a spatiilor de expunere si depozitare, precum si de respectarea standardelor (de imagine, amenajare, expunere si depozitare);
• verifica si coordoneaza intreaga activitate a reprezentantelor din zona de care se ocupa; sprijina agentii comerciali, verifica respectarea clauzelor contractuale de catre reprezentante, verifica modul in care reprezentantele respecta campaniile promotionalesi raspunde de intocmirea corecta a tuturor contractelor incheiate cu reprezentantele;
• identifica nevoile de deschidere de noi reprezentante in zona sa; propune inchiderea reprezentantelor care nu indeplinesc conditiile stabilite;
• raspunde de dimensionarea stocurilor reprezentantelor din zona sa, astfel incat sa satisfaca cerintele pietei zonei respective; raspunde daca este sau nu necesara aducerea de produse noi pe stoc;
• raspunde de recuperarea sumelor datorate de reprezentantele din zona sa.

CERINTE

Profesionale:
• absolvent(a) al unei institutii de invatamant superior de profil tehnic;
• minim 2 ani experienta in domeniul distributie sau comercializarii de echipamente si instalatii;
• cunostinte legate de piata instalatiilor sau materialelor de constructii;
• cunostinte administrative privind organizarea si desfasurarea activitatii unui punct de vanzare;
• specializari (training) in domeniul vanzarilor.

Manageriale:
• abilitati de analiza, sinteza si adoptare a deciziilor cu promptitudine;
• abilitati de negociere si comunicare;
• capacitatea de a identifica talentele din companie, de a le promova si asigura dezvoltarea carierei acestora in vederea sustinerii companiei in prezent si in viitor;
• evalueaza obiectiv atitudinea, abilitatile si rezultatele angajatilor;
• capacitatea de a transmite cu claritate ideile sale si planurile de actiune tuturor angajatilor.

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial competitiv (+bonusuri), direct proportional cu abilitatile si experienta individuala.

ITJobs este o companie ce ofera servicii complete de recrutare si selectie, avand filiale in Budapesta, Belgrad, Munchen, Kiev, Viena si Bucuresti. Compania a fost fondata in anul 2001 avand ca obiect principal de activitate recrutarea si selectia specialistilor IT si Telecomunicatii.

Inca de la inceput compania si-a construit o solida reputatie in domeniul recrutarii profesionistilor IT, pe toate nivelurile de experienta, de la pozitii de intrare pana la cele de top. In 2005, pentru a tine pasul cu cerintele pietei, compania a dezvoltat o noua divizie, Jobsgarden, care are ca obiect de activitate recrutarea specialistilor din domeniile comercial, financiar, resurse umane, inginerie.
In 2006 un nou serviciu se adauga celor deja existente: personal temporar.

Pentru unul din clientii nostri, o companie de top aflata in plina expansiune, suntem in cautarea unei persoane profesioniste pentru postul de Area Sales Manager.

www.jobsgarden.ro